Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

AOTMiT za refundacją niwolumabu

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 13 stycznia 2016 10:55

AOTMiT za refundacją niwolumabu - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Lek jest stosowany w leczeniu zaawansowanego czerniaka u dorosłych.
Fot. Thinkstock / Getty Images Fot. Thinkstock / Getty Images

Lek jest stosowany w leczeniu zaawansowanego czerniaka u dorosłych.

Prezes AOTMiT podjął decyzję m.in. na podstawie wyników badań klinicznych 3 fazy CheckMate-066 i CheckMate-037, które wykazały poprawę całkowitego przeżycia oraz odpowiedzi na leczenie zarówno u pacjentów wcześniej nieleczonych, jak i wcześniej leczonych z zaawansowanym czerniakiem w stosunku do standardowej terapii.

W Polsce niwolumab jest zarejestrowany do stosowania u dorosłych pacjentów z czerniakiem nieoperacyjnym lub przerzutowym oraz do leczenia miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego płaskonabłonkowego niedrobnokomórkowego raka płuc po uprzedniej chemioterapii. Z takiej decyzji cieszą się pacjenci i lekarze. - Dla nas lekarzy onkologów decyzja Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji to znakomita wiadomość, gdyż jesteśmy coraz bliżej możliwości leczenia polskich pacjentów immunoterapią nowej generacji. Niwolumab wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu zaawansowanego czerniaka – obecnie przeżycia dwuletnie przy zastosowaniu tej terapii sięgają 58 proc. W moim przekonaniu niwolumab powinien być standardem leczenia chorych w Polsce, dlatego mam nadzieję, że wkrótce będzie on refundowany w ramach programu lekowego – informuje prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Czerniak przerzutowy to jedna z najbardziej agresywnych form nowotworu, aż 75 proc. chorych umiera w ciągu pierwszego roku po zdiagnozowaniu. Zaawansowana forma czerniaka jest najszybciej rozwijającym się złośliwym procesem nowotworowym u mężczyzn i drugim w kolejności u kobiet. Czerniak stanowi zaledwie 4 proc. wszystkich nowotworów złośliwych skóry, lecz jest przyczyną 80 proc. zgonów wywołanych nowotworem złośliwym skóry.  W Europie każdego roku rozpoznaje się prawie 68 000 przypadków czerniaka, a w Polsce ponad 2800.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.