Statystyki nie napawają optymizmem. Meldunki epidemiologiczne Państwowego Zakładu Higieny alarmują o tysiącach zakażeń lub podejrzeń zakażeń wirusem grypy, o setkach hospitalizacji i dziesiątkach zgonów. – Niestety, apogeum zachorowań jeszcze przed nami. Tak jak w latach ubiegłych należy się go spodziewać na przełomie lutego i marca. Mamy ostatni dzwonek na zaszczepienie się przeciwko temu śmiertelnie groźnemu wirusowi – przypomina Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Najgroźniejsze są powikłania po grypie, i to właśnie ich najbardziej należy się obawiać. Do najczęstszych należą: zapalenie płuc i mięśnia sercowego. Najbardziej narażone są osoby przewlekle chore, starsze, dzieci, z osłabioną odpornością.
– I właśnie tej grupie szczególnie zalecamy szczepienia. Jeśli nadal jesteśmy zdrowi, powinniśmy natychmiast się zaszczepić. Już po siedmiu dniach od podania szczepionki organizm wytwarza przeciwciała. Wprawdzie są to przeciwciała w początkowej fazie, jednak dają dużą szansę na to, że nawet jeśli zachorujemy, to objawy będą zdecydowanie lżejsze, a co najważniejsze… unikniemy powikłań – podkreśla Bożena Janicka.
Niestety, z danych resortu zdrowia wynika, że ciągle niewiele osób decyduje się na szczepienia przeciwko grypie. Dotychczas to zaledwie 700 tysięcy Polaków.
– Pamiętajmy, że oprócz grypy, w tym roku zagraża nam prawdziwa mieszanka drobnoustrojów. Nadal COVID-19, RSV (najczęstsza przyczyna ostrych zakażeń układu oddechowego wśród dzieci, nierzadko kończąca się zgonem wśród pacjentów poniżej szóstego miesiąca życia), a także adenowirusy – patogeny odpowiadające za infekcje wirusowe u dzieci oraz dorosłych. Szczepionka przeciwko grypie z pewnością osłabi jej przebieg i dalsze konsekwencje zdrowotne. Nie powinniśmy też zapominać o zaszczepieniu się przeciwko COVID-19 – podkreślają lekarze PPOZ, nieustannie apelując o zachowanie szczególnej ostrożności.
We wszystkich przypadkach – zakażenia przenoszone są drogą kropelkową, dlatego bezwzględnie należy przestrzegać złotej zasady DDM (dystans-dezynfekcja-maseczka).
Źródło: PPOZ