Misją nowego prezesa jest m.in. zwiększenie rozpoznawalności Izby, wzmocnienie współpracy z decydentami w celu tworzenia klarownego prawa, szerzenie wiedzy nt. wyrobów medycznych wśród opinii publicznej, jak również dążenie do poprawy sytuacji pacjentów w obszarze dostępu do innowacyjnych technologii nielekowych.
Arkadiusz Grądkowski ma wieloletnie doświadczenie w branży zdrowotnej, w tym w obszarze wyrobów medycznych. W latach 2016-2019 pracował nad nowelizacją polskiej ustawy o wyrobach medycznych oraz projektem ustawy o wyrobach medycznych, dostosowującej polskie przepisy do dyrektywy Unii Europejskiej MDR. Reprezentował Polskę na spotkaniach Kompetentnych Władz Unii Europejskiej ds. Wyrobów Medycznych. Ponadto był ekspertem w projektach bliźniaczych Komisji Europejskiej w Mołdawii i Macedonii, gdzie pomagał w tworzeniu nowego prawa i dostosowywaniu do wymogów UE istniejącego prawa o handlu produktami medycznymi i wyrobami medycznymi.
Zanim dołączył do Izby POLMED, pełnił funkcję eksperta ds. ochrony zdrowia w Konfederacji Lewiatan. Ściśle współpracował i doradzał Związkowi Pracodawców Farmaceutycznych PharmaNET, Polskiemu Związkowi Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskiemu Związkowi Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Pełnił również funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Informacji o Wyrobach Medycznych w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Głównym celem i zadaniem w nowej roli prezesa będzie dla A.Grądkowskiego kontynuacja dotychczasowych działań, m.in. inicjowanie zmian legislacyjnych, udział w konsultacjach społecznych, a także prowadzenie dialogu z ekspertami, środowiskiem pacjentów oraz administracją rządową i instytucjonalną. W swoich działaniach reprezentować będzie potrzeby 85 firm zrzeszonych w Izbie POLMED.
- Mając na względzie dobro polskiego pacjenta, chcę zmienić postrzeganie branży i sprawić, że będzie miał lepszy dostęp do innowacyjnych wyrobów medycznych. To mój priorytet. Od zawsze mówi się o innowacjach w medycynie w odniesieniu do przemysłu farmaceutycznego. W tej dyskusji zapomina się o branży wyrobów medycznych, która jest, paradoksalnie, obecnie jedną z najbardziej innowacyjnych na świecie. Mało tego, na wiele problemów tradycyjna medycyna wciąż nie potrafi znaleźć rozwiązania. Odpowiedzią są wyroby medyczne, które odgrywają podstawową rolę w ratowaniu życia. To właśnie innowacyjnym technologiom medycznym przypisuje się osiągnięcie wzrostu oczekiwanej długości życia w przypadku wielu chorób - mówi Arkadiusz Grądkowski.
Źródło: POLMED