Minister zdrowia przedstawił nowe zasady finansowania POZ. Zdaniem lekarzy POZ projekt ministra m.in. zmniejsza środki przeznaczone na leczenie pacjentów. Co ze stawką kapitacyjną?
W związku z informacjami na temat koncepcji zmiany finansowania podstawowej opieki zdrowotnej Federacja Porozumienie Zielonogórskie skupiająca największą liczbę świadczeniodawców POZ w Polsce oświadcza, że:
• zaproponowane przez MZ koncepcje w niekorzystny sposób wpłyną na funkcjonowanie POZ, a zatem pogorszą jakość opieki nad pacjentem,
• projekt resortu zdrowia poprzez zmiany w sposobie finansowania świadczeń POZ nie zwiększa, a zmniejsza środki przeznaczone na leczenie pacjentów,
• Ministerstwo Zdrowia przerzuca na lekarzy rodzinnych zadania jakie realizowali inni specjaliści, podnosi ich zakres odpowiedzialności nie zabezpieczając odpowiednich warunków na wykonywanie tych świadczeń.
Federacja PZ stoi na stanowisku, że zarówno Ministerstwo Zdrowia jak i Narodowy Fundusz Zdrowia powinny przygotować propozycje, które uwzględnią:
• Realne podniesienie nakładów na podstawową opiekę zdrowotną m.in. przez podniesienie stawki kapitacyjnej, finansowania świadczeń lekarza, pielęgniarki i położnej POZ u świadczeniodawców,
• Wykonywanie nowych dodatkowych badań diagnostycznych (ujętych w projekcie rozporządzenia „koszykowego”) bez limitu - ich finansowanie pozostaje w gestii NFZ poza stawką kapitacyjną.
Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie oświadcza, iż w trosce o pacjentów objętych opieką, w razie niespełnienia w/w postulatów przez decydentów zmuszona będzie rekomendować świadczeniobiorcom POZ niezawieranie umów na rok 2015, wobec niemożności zapewnienia warunków realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu POZ.
Źródło: Federacja Porozumienie Zielonogórskie
Czytaj także: Narasta agresja pacjentów wobec lekarzy. Jakie są przyczyny?