Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Barometr WHC: Kolejki do lekarzy nie wydłużyły się od ostatniego roku, ale są dłuższe, niż w 2012 roku

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 28 września 2023 17:51

Barometr WHC: Kolejki do lekarzy nie wydłużyły się od ostatniego roku, ale są dłuższe, niż w 2012 roku - Obrazek nagłówka
ThinkstockPhotos
Średni czas oczekiwania pacjentów na świadczenia zdrowotne, wynikające z procesu leczenia to 3,5 miesiąca (rok temu 3,6 mies.), do lekarza specjalisty 3,7 miesiąca (rok temu 4,1, a na badania diagnostyczne - 2,5 miesiąca ( tak jak rok temu) – wynika z danych opublikowanych w Barometrze Fundacji Watch Health Care. Choć w porównaniu do ubiegłego roku sytuacja się nie zmieniła lub czas się skrócił, to okazuje się, że w porównaniu do danych z 2012 roku czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne wydłużył się o ponad miesiąc.

– Są drobne fluktuacje, ale generalnie trend jest negatywny. Średni czas oczekiwania do świadczeń wskaźnikowych po prostu zwiększa się. Trend jest jednoznacznie negatywny, więc Polacy stoją w kolejkach coraz dłużej. Jest coraz gorzej. Kolejka jest objawem patologicznym systemu opieki zdrowotnej. Drugim objawem jest korupcja – jawna i zawoalowana. To, że Polacy muszą udać się do lekarza prywatnie na trzy wizyty, żeby potem być nagle w trybie pilnym zapisanym na zabieg do szpitala jest oczywiście korupcją. Oprócz tego wciąż jest jeszcze korupcja zwyczajowa, różnym lekarzom wręczane są koperty. Jeśli pacjent walczy o życie i ma przed sobą dziewięć miesięcy oczekiwania na zabieg, zrobi wszystko, żeby dostać się do lekarza. Trzecim objawem patologii jest korzystanie ze znajomości – komentuje dr Krzysztof Łanda, założyciel Fundacji Watch Health Care.

Najdłużej trzeba czekać na świadczenia w dziedzinie neurochirurgii. Średni czas oczekiwania to około 9,8 miesiąca. Długo czeka się też na świadczenia z zakresu chirurgii plastycznej (np. operacje rekonstrukcyjne piersi) – 8,7 miesiąca oraz ortopedii i traumatologii ruchu – 8,3 miesiąca. Najkrócej czeka się natomiast na świadczenia z zakresu neonatologii (0,5 miesiąc) oraz radioterapii onkologicznej – mniej niż pół miesiąca.

Na poradę lekarza specjalisty czeka się średnio 3,7 miesiąca. Najdłużej trzeba czekać na wizytę u chirurga naczyniowego (11 miesięcy), angiologa (10,3 miesiąca) oraz endokrynologa (9,6 miesiąca). Najbardziej wydłużyły się kolejki do chirurga plastycznego, endokrynologa i otolaryngologa. - o 3,0 mies. obecnie trzeba poczekać w kolejce 3,7 mies.

Jeśli chodzi o badania diagnostyczne, to najdłużej obecnie czeka się na badanie audiologiczne metodą elektrofizjologiczną (6,5 miesiąca), biopsję guzków tarczycy (5,6 miesiąca) oraz USG tarczycy (5,2 miesiąca).

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także