Na pytanie Medexpressu, jaka powinna być rola pacjenta w systemie ochrony zdrowia, prof. Paweł Górski powiedział, że pacjent powinien od urodzenia do śmierci uczestniczyć w kształtowaniu swojego zdrowia. - Pacjent, mając świadomość postępowań prozdrowotnych, musi dbać o siebie. Jest to jego obowiązek - zaznaczył.
Zdaniem prof. Górskiego pacjent powinien jak najwięcej czerpać z dorobku ochrony zdrowia. Postępując w ten sposób, może zapobiec wielu chorobom. Ważne jest, żeby zrezygnował z nawyków, które mu szkodzą. Górski wyliczał, że należy m.in. zrezygnować z: palenia papierosów, nadużywania alkoholu, odżywiania się za pomocą kotletów schabowych okraszonych słoniną. - Trzeba jeść zdrowe potrawy, stosować racjonalny wysiłek fizyczny - wyjaśnił. Lekarz powinien powiedzieć pacjentowi, na czym mają polegać ćwiczenia, jaką trzeba zastosować dietę. Z kolei pacjent powinien się dostosować do tych zaleceń.
- Będziemy dyskutować o sformalizowaniu obowiązków wobec pacjenta, np. o tym, jak należy traktować te osoby, które nie dostosowały się do postępowań prozdrowotnych - powiedział Górski. Tłumaczył, że oferta ochrony zdrowia powinna być zróżnicowana dla pacjentów. - Nie powinno być tak, że ktoś pali i pije, a potem wymaga od ochrony zdrowia takiej samej ochrony jak człowiek, który przez całe życie pracował nad tym, żeby być zdrowym - wyjaśnił.