Psaki dodała, że Facebook, który jest właścicielem Instagrama i WhatsApp’a, musi bardziej się zaangażować w usuwanie niesprawdzonych informacji o szczepionkach, które pojawiają się na jego platformach. Wskazała, że 12 osób jest odpowiedzialnych za prawie 65 proc. dezinformacji szerzącej się na platformach społecznościowych, o czym już w maju informowało Centrum Zwalczania Cyfrowej Nienawiści (Center for Countering Digital Hate), ale Facebook zakwestionował jego metodologię badawczą. Generał Vivek Murthy, naczelny chirurg Stanów Zjednoczonych, także bije na alarm. Dezinformacja w czasach pandemii COVID-19 w pośredni sposób zagraża życiu nie tylko Amerykanów. W swoim pierwszym przemówieniu, jako najlepszy lekarz w kraju pod rządami prezydenta Joe Bidena, Murthy wezwał firmy technologiczne do udoskonalenia swoich algorytmów, aby usuwać fałszywe informacje i udostępniać więcej danych naukowcom i rządowi, by wesprzeć nauczycieli, pracowników służby zdrowia i media w walce z dezinformacją.
„Dezinformacja jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Może powodować zamieszanie, siać nieufność, szkodzić zdrowiu ludzi i podkopywać wysiłki na rzecz zdrowia publicznego. Ograniczenie rozprzestrzeniania się nieprawdziwych informacji na temat zdrowia jest obowiązkiem moralnym i obywatelskim” – powiedział Murthy. „Do tej pory usunęliśmy ponad 18 milionów błędnych informacji na temat COVID-19, usunęliśmy niebezpieczne konta, i połączyliśmy ponad 2 miliardy ludzi z wiarygodnymi informacjami na temat szczepionek na COVID-19 w naszych aplikacjach” – dodała rzeczniczka Białego Domu.
Facebook wprowadził zasady, które nie pozwalają na publikowanie fałszywych danych na temat COVID-19 i szczepionek, mimo to naukowcy od dawna narzekają na zbyt luźne kontrolowanie treści w mediach społecznościowych. Szef Centrum Zwalczania Cyfrowej Nienawiści, Imran Ahmed, zwrócił uwagę, że na opakowaniach papierosów mamy ostrzeżenie: „palenie zabija”. Jego zdaniem analogicznego potrzebujemy do mediów społecznościowych: dezinformacja zabija.
Zakażenia koronawirusem w USA w zeszłym tygodniu wzrosły o około 11 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem.
Źródło: Reuters