Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Biskupi zabierają głos w sprawie ustawy o in vitro

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 5 marca 2015 09:30

Biskupi zabierają głos w sprawie ustawy o in vitro - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Które zapisy krytykują biskupi?
[caption id="attachment_27413" align="alignnone" width="620"]fot.Thinkstockphotos/FPM fot.Thinkstockphotos/FPM[/caption]

Które zapisy krytykują biskupi?

"Ludzki embrion musi być traktowany w równie podmiotowy sposób, jak każdy z nas – podkreślają biskupi. W związku z przygotowywaną ustawą o leczeniu niepłodności Prezydium KEP zwraca uwagę, że powinna ona zawierać rozwiązania nakierowane na dobro dziecka i przede wszystkim wspomagać leczenie niepłodności, a nie koncentrować się na opcji sztucznie wspomaganej prokreacji" - napisali w oświadczeniu biskupi.

Jednocześnie uważają, że konieczne jest stworzenie narodowego programu leczenia niepłodności. Ale "z moralnego punktu widzenia dopuszczenie sztucznego zapłodnienia nie może być zaakceptowane" - wynika z oświadczenia Episkopatu.

Biskupi uważają, że niedopuszczalne jest również to, żeby procedura in vitro była dostępna nie tylko dla małżeństw.

- 10 marca najprawdopodobniej ustawa trafi na posiedzenie rządu, a potem do Sejmu – zapowiedziała w rozmowie z dziennikarzami rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. W ustawie znalazł się zapis dotyczący tego, że in vitro będzie dostępne nie tylko dla małżeństw.  - W mojej ocenie ta metoda powinna być dostępna dla wszystkich, którzy borykają się z problemem niepłodności. Niepłodność dotyka nie tylko pary małżeńskie. Także tych, którzy żyją w wolnych związkach. Ludzie chorują na niepłodność. To choroba według WHO, a in vitro  jest jedną ze skutecznych metod leczenia – wypowiadał się na temat ustawy minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Ustawa oprócz Centrów Leczenia Niepłodności, ma wprowadzać zakaz handlu zarodkami, zakaz klonowania i zakaz eksperymentów na ludzkich zarodkach, wprowadzony zostanie także rejestr dawców i zarodków. Taki rejestr ma być gwarancją anonimowości i pełnego nadzoru nad bezpieczeństwem procedur.

Według optymistycznych prognoz głosowanie nad ustawą może odbyć się w maju/czerwcu br.

Źródło: episkopat.pl

Przeczytaj również: Ginekolodzy krytykują ustawę o in vitro

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także