Kto powinien się zaszczepić przeciw pneumokokom i kiedy najlepiej to zrobić?
Tak naprawdę szczepionka dla osób dorosłych dedykowana jest pacjentom już od 18. roku życia. Oczywiście wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta. Absolutnie rekomendujemy szczepienie osób powyżej 65. roku życia, zwłaszcza tych, które mierzą się z chorobami przewlekłymi. Rzadko się zdarza, żeby ktoś w tej grupie wiekowej nie miał jakiejkolwiek choroby przewlekłej. W trakcie naszego życia słabnie skuteczność układu immunologicznego Jesteśmy gorzej chronieni i nie umiemy tak dobrze walczyć z zakażeniami, jak wtedy, kiedy jesteśmy młodsi.
Jak wygląda ścieżka pacjenta, który chce się zaszczepić przeciw pneumokokom?
To zależy od tego, w jakim systemie funkcjonuje pacjent. Jeśli mówimy o systemie ochrony zdrowia finansowanym ze środków publicznych, to pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który musi wystawić receptę. Następnie pacjent udaje się do apteki i wykupuje receptę – w zależności od decyzji lekarza albo refundowaną, albo pełnopłatną. Potem musi wrócić ze szczepionką do przychodni i tam następuje iniekcja. Ważne jest to, że wystawienie recepty to jeszcze nie jest kwalifikacja i trzeba ją odbyć przed zastrzykiem. Najczęściej kwalifikują lekarze POZ. Jeśli natomiast mówimy o pozapublicznym systemie ochrony zdrowia, to pacjent może po prostu udać się do pielęgniarki, gdzie jest kwalifikowany i od razu otrzymuje szczepienie. Ten schemat jest dużo prostszy.
***
Kto jest szczególnie narażony? Zakażenia pneumokokowe mogą dotknąć ludzi w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Najbardziej narażone są jednak małe dzieci do 2. roku życia oraz osoby powyżej 65 lat. Dzieci są często chronione dzięki obowiązkowym szczepieniom, ale niestety seniorzy rzadko się szczepią. Dlatego szczepienia przeciw pneumokokom są szczególnie zalecane osobom starszym oraz dorosłym z grup ryzyka, czyli osobom z osłabionym układem odpornościowym (np. chorym na nowotwory), przewlekle chorym (np. na choroby serca, płuc, cukrzycę), a także tym, którzy nadużywają alkoholu lub palą papierosy.