Pilotaż dotyczy badań profilaktycznych (cytologia i mammografia) oraz wizyt w poradni kardiologicznej. Placówki, które wejdą do pilotażu, otrzymają dodatkowe środki z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Prezes NFZ Filip Nowak podpisał zarządzenie, dzięki któremu już 26 sierpnia 2024 r. ruszy nabór placówek medycznych do pilotażu centralnej e-rejestracji. Pilotaż potrwa do 30 czerwca 2025 r.
Jak czytamy w komunikacie NFZ, Wnioski do swojego oddziału NFZ mogą składać placówki medyczne, które mają umowę z Funduszem na realizację:
badań mammograficznych lub cytologicznych w programach profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy
wizyt w poradni kardiologicznej.
Ponadto placówka musi korzystać z oprogramowania, które jest podłączone do platformy P1 i umożliwia m.in. obsługę e-skierowań i elektronicznej dokumentacji medycznej.
Wnioski można wypełnić w elektronicznej aplikacji, a sam formularz jest maksymalnie uproszczony. Po złożeniu wniosku i sprawdzeniu wymagań, dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ niezwłocznie podpisze umowę na realizację pilotażu. To standardowa procedura, jak przy każdym kontrakcie dotyczącym realizacji programu pilotażowego.
Nabór jest otwarty i trwa do 30 czerwca 2025 r. Wejście do pilotażu jest dobrowolne. Jeśli placówka medyczna podpisze umowę z NFZ i spełni warunki z rozporządzenia MZ, otrzyma dodatkowe środki.
Pierwszy, jednorazowy bonus dotyczy przeniesienia danych o terminach wizyt do platformy P1 z wykorzystaniem własnego oprogramowania. Następnie harmonogram wizyt powinien być udostępniony w centralnej e-rejestracji.
Kolejne środki placówka otrzyma za każde zrealizowane świadczenie, które jest wykonane w pilotażu i odnotowane w platformie P1.
Stawki ryczałtu i szczegółowe warunki otrzymania dodatkowych środków są opisane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Rozporządzenie, podobnie jak zarządzenie Prezesa NFZ, zacznie obowiązywać od 24 sierpnia 2024 r.
Rozliczanie tych środków będzie odbywało się na podstawie danych przekazanych przez Centrum e-Zdrowia do NFZ.
Oprac. na podst. NFZ