Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Chcesz skorzystać z dyrektywy transgraniczej? Sprawdź, jakie wnioski musisz złożyć

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 17 listopada 2014 13:38

Chcesz skorzystać z dyrektywy transgraniczej? Sprawdź, jakie wnioski musisz złożyć - Obrazek nagłówka
Od 15 listopada zaczęła obowiązywać ustawa, która wdraża dyrektywę transgraniczną. Ale wcale niełatwo skorzystać z możliwości leczenia za granicą. Jakie zaświadczenia i wnioski trzeba przedstawić, żeby jechać na operację za granicą?

nfz

Od 15 listopada zaczęła obowiązywać ustawa, która wdraża dyrektywę transgraniczną. Ale wcale niełatwo skorzystać z możliwości leczenia za granicą. Jakie zaświadczenia i wnioski trzeba przedstawić, żeby jechać na operację za granicą?

Po pierwsze pacjent, który chce wyjechać za granicę na operację, musi uzyskać zgodę prezesa NFZ. Warunkiem uzyskania decyzji dotyczącej przeprowadzenia planowanego leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju jest złożenie odpowiedniego wniosku w Centrali NFZ mającej siedzibę w Warszawie przy ul. Hankiewicza 2 lub ul. Grójeckiej 186. Dotyczy to sytuacji, w których pacjent nie może skorzystać ze świadczenia w Polsce.

Wnioski znaleźć można na stronie NFZ:

http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=12&dzialnr=1&artnr=6391

Również na stronach NFZ można znaleźć wniosek o zwrot kosztów transportu:

http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=12&dzialnr=1&artnr=6392

Przesłanki, które muszą zostać spełnione, aby uzyskać zgodę prezesa NFZ na przeprowadzenie leczenia poza granicami kraju:

    - wnioskowane leczenie lub badanie diagnostyczne aktualnie nie może zostać przeprowadzone w kraju
    - wnioskowane leczenie lub badanie diagnostyczne zostało ujęte w wykazie świadczeń gwarantowanych
    - udzielenie wnioskowanego leczenia lub badania diagnostycznego jest niezbędne w celu ratowania życia lub poprawy zdrowia wnioskodawcy

Podstawą rozpatrzenia wniosku do prezesa NFZ o przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju, których aktualnie nie można wykonać w placówkach krajowych, jest dokumentacja medyczna sporządzona w języku polskim. W przypadku dokumentacji medycznej sporządzonej w języku obcym, do wniosku dołącza się tłumaczenie tej dokumentacji na język polski. Tłumaczenie nie musi być sporządzone przez tłumacza przysięgłego.

Decyzja prezesa NFZ jest decyzją ostateczną. Od decyzji  prezesa NFZ przysługuje skarga do sądu administracyjnego. Skargę wnosi się za pośrednictwem prezesa NFZ w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia decyzji wnioskodawcy.

Na stronie NFZ znaleźć można również informację na temat wniosków, które musi wypełnić pacjent, a także lekarz, który kieruje pacjenta na leczenia za granicą. 

Źródło: NFZ

Przeczytaj również: Rewolucja w POZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także