Choroby autoimmunologiczne w większości przypadków dotyczą kobiet. Te osoby często przyjmują leki immunosupresyjne, które zwiększają ryzyko półpaśca. Co możemy zrobić?
Choroby autoimmunologiczne dotyczą głównie kobiet. U kobiet występuje dodatkowo zjawisko, które określa się poliautoimmunizacją, czyli wystąpienie jednej choroby autoimmunologicznej zwiększa ryzyko pojawienia się kolejnej. Tych chorób może nawet być nawet pięć, z różnych dziedzin medycyny i wymagać leczenia. Natomiast w trakcie chorób autoimmunologicznych musimy włączać pewne leki, które po pierwsze mogą zwiększać ryzyko reaktywacji pewnych chorób, między innymi ryzyko reaktywacji półpaśca, co powoduje, że w grupie chorych na choroby autoimmunologiczne absolutnie powinno się przestrzegać zasady wyszczepiania na wszystkie możliwe choroby dostępnymi szczepionkami, które mamy. Tutaj jest więc szczepienie na grypę i na covid-19 coroczne, wyszczepianie na półpasiec, na pneumokoki. I dotyczy to osób w każdej grupie wiekowej, a nie osób 65 plus, do których mamy dedykowane szczepionki refundowane. Stąd podejmę taką walkę, żeby dla naszych chorych, głównie kobiet chorych na choroby autoimmunologiczne, była możliwość refundowanego szczepienia na te choroby, które rzeczywiście są konieczne do wykonania, w tym półpasiec.
Coraz częściej mówimy o kalendarzu szczepień dla dorosłych. Jakie są tu rekomendacje?
W chorobach reumatycznych mamy już od kilku lat rekomendacje amerykańskie i EULAR-owskie dotyczące szczepień. My na to zawsze zwracamy uwagę i uświadamiamy nasze pacjentki o bezwzględnej konieczności szczepień. Natomiast bardzo często jest tak, że wiedza innych specjalności, między innymi lekarzy rodzinnych, na temat naszych chorób jest na tyle mała, że w momencie kiedy pacjent przychodzi do lekarza rodzinnego i pyta się chociażby o zaszczepienie na jakąkolwiek chorobę, jest odsyłany, bo jest to niemożliwe, ponieważ ma chorobę autoimmunologiczną. Będziemy starać się tę wiedzę szerzyć, również wśród pacjentów, żeby absolutnie nie obawiali się szczepień, dlatego że szczepienia w chorobach autoimmunologicznych są bezwzględnie bezpieczne. Mamy głównie szczepionki inaktywowane. Żywych szczepionek nie ma, dlatego można szczepić się na każdym etapie choroby.