Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Ligia Jamer

Chorym na SM bardzo brakuje kompleksowej opieki

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 23 kwietnia 2018 10:50

Chorym na SM bardzo brakuje kompleksowej opieki - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty
- Wiążę duże nadzieje z projektem kompleksowej, międzyresortowej opieki dla pacjentów chorych na SM - powiedziała Medexpressowi Ligia Jamer, przewodnicząca Towarzystwa Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Jeleniej Górze.

Pani Ligia Jamer od 30 lat udziela się społecznie. Współtworzyła Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. - Już w trakcie współtworzenia organizacji chodziliśmy na rozmowy do Ministerstwa Zdrowia i proponowaliśmy zorganizowanie kompleksowej opieki nad chorymi na SM - powiedziała.

- Chorym na SM bardzo brakuje opieki. Są przerażeni tym, że muszą biegać od lekarza do lekarza. Jeśli chory np. dostał rzut, to idzie do medyka, od którego otrzymuje skierowanie do szpitala. W placówce dowiaduje się, że ma zostać w niej przez 3 tygodnie. Tak naprawdę jest to "musztarda po obiedzie" - wyjaśniała Jamer. Tłumaczyła, iż pacjent za późno otrzymał pomoc lekarską, gdyż rzut wywołał już stan zapalny w centralnym układzie nerwowym. Chory powinien natychmiast otrzymać wsparcie ze strony lekarza, żeby zatrzymać postęp choroby. Jamer zaznaczyła że pacjentów chorych na SM denerwują tego typu sytuacje, dlatego zależy im na profesjonalnej, kompleksowej opiece.

Przypomnijmy 19 kwietnia w Sejmie odbyło się spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Stwardnienia Rozsianego. Został zaprezentowany program opieki koordynowanej dla pacjentów chorych na SM.

Szefowa fundacji Urszula Jaworska powiedziała w rozmowie z Medexpressem, że projekt kompleksowej, międzyresortowej opieki przewidziany jest dla wszystkich pacjentów cierpiących na SM. - Polska jest jedynym krajem z tego typu projektem - powiedziała Jaworska. - Chorych podzieliliśmy na 3 grupy terapeutyczne w zależności od stanu zdrowia i niepełnosprawności - dodała. Każda z grup terapeutycznych ma zaplanowaną opiekę, czyli wizyty u lekarza, terapię, itp.

- Zorganizowaliśmy także dla pacjentów opiekę społeczną - wyjaśniła Jaworska. Oznacza to, że jeśli pacjent wyjdzie ze szpitala, to będzie mógł liczyć na opiekę w POZ, rehabilitację w pobliżu miejsca zamieszkania. - Chodzi o to, aby zapewnić profesjonalną opiekę pacjentowi - powiedziała. Pacjent otrzyma także aplikacje na smartfona która będzie m.in. przypominała mu o wizytach u lekarza. - Wszystkie działania zostaną zawarte w w pilotażu. - Po 3 latach sprawdzimy, czy projekt międzyresortowej opieki dla pacjentów przynosi efekty - wyjaśniła. Ponadto zostanie zatrudniony koordynator zatrudnionego tylko do dyspozycji pacjenta. Będzie koordynował współpracę pomiędzy pacjentem a lekarzem.

- Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł. Mam nadzieję, że ten program szybko wejdzie w życie. Pacjenci z entuzjazmem na niego czekają - powiedziała Anna Kwiecień z PiS.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.