Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Co dalej z Cancer Planem?

MedExpress Team

Edyta Hetmanowska

Opublikowano 7 lipca 2014 09:45

Co dalej z Cancer Planem? - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Jakie są najważniejsze założenia polskiego Cancer Planu? Jakie będą dalsze losy Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024? O tym mówi prof. Jacek Jassem.

Jassem_listopad

Jakie są najważniejsze założenia polskiego Cancer Planu? Jakie będą dalsze losy Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024? O tym mówi prof. Jacek Jassem.

Jakie najważniejsze założenia zawiera Strategia Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024?

To kompleksowy program walki z rakiem. Program dotyczy nie tylko diagnostyki czy leczenia, to jest opieki medycznej. Są w nim zawarte elementy wykraczające poza system ochrony zdrowia takie, jak: edukacja społeczeństwa, rozwój badań nad rakiem, profilaktyka pierwotna i wtórna oraz zagadnienia związane z wychodzeniem z choroby i powrotem do społeczeństwa. Bardzo ważnym elementem, często niedocenianym przez samych chorych, jest jakość życia zarówno chorych, których udało się wyleczyć, jak i tych, którym trzeba pomóc w godnym odejściu. Tu jest bardzo wiele do zrobienia. To jest pierwszy w Polsce tego typu kompleksowy projekt, wzorowany na najlepszych przykładach z innych krajów. Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej powinien był on powstać już wcześniej. Nie stało się tak, w związku z czym Polskie Towarzystwo Onkologiczne wraz z innymi towarzystwami onkologicznymi i medycyny rodzinnej oraz organizacjami pacjenckimi wzięło sprawę w swoje ręce. Razem przygotowaliśmy właśnie ten program. Do pracy nad nim wciągnęliśmy również przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i NFZ. Będzie więc to nie tylko oddolna inicjatywa, ale projekt o randze państwowej, który, liczymy, będzie w najbliższym czasie wdrożony.

No właśnie. Projekt trafił do Ministerstwa Zdrowia. Co dalej?

Liczymy, że w najbliższym czasie Ministerstwo Zdrowia i pozostałe resorty, których to, bo jak powiedziałem, jest to projekt międzysektorowy (ministerstw Nauki, Edukacji, Pracy i Spraw Społecznych, Finansów), przyjmą go do realizacji. Liczymy, że zaakceptuje go Rada Ministrów i że będzie można powoływać się na niego przy przygotowywaniu nowej ustawy o walce z rakiem. Musimy ją przygotować na następne 10-lecie, ponieważ kończy się obecny Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych w Polsce. Myślę, że musi mieć właśnie rangę ustawy, bo wiele propozycji, które zgłaszamy w naszej strategii, wymaga zmian ustawowych. Taka ustawa jest więc konieczna.

Jakie zmiany ustawowe są zatem niezbędne?

Najważniejsza to wprowadzenie nowego programu, bo obecny się kończy. Oprócz tego proponujemy w tym projekcie m.in. również ustanowienie instytucji koordynującej walkę z rakiem w Polsce. Powstanie tego typu centralnej instytucji wymaga umocowania ustawowego.

 

Podobne artykuły

2500x1100

Świadomy pacjent

22 listopada 2024
kiszonki
#WyszłoNaZdrowie

Kiszonki: zdrowie i długowieczność

22 listopada 2024
Grant_V_edycja
22 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także