MZ rozwiewa wątpliwości...
W związku z informacjami przekazanymi w programie „Polska i Świat” przez TVN24 i tvn24.pl Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że w projekcie ustawy o zdrowiu publicznym utrzymano obowiązek realizacji celów i zadań, zapisanych dotychczas w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP).
Informacja o tym, że cele i zadania NPOZP będą nadal realizowane została dwukrotnie przekazana na piśmie dziennikarzowi reprezentującemu program „Polska i Świat”.
Projekt ustawy, który jest stale dostępny na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, jasno wskazuje, że administracja rządowa i samorządowa nadal będą zobowiązane do zapewniania ochrony zdrowia psychicznego, a zadania z tego zakresu wynikające z ustawy o ochronie zdrowia psychicznego zostaną ujęte w Narodowym Programie Zdrowia (art. 20 projektu ustawy).
Projekt ustawy o zdrowiu publicznym jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji.
Projekt ustawy o zdrowiu publicznym jest dostępny w serwisie Sejmu RP.
Zapisanie celów dotychczasowego NPOZP w ustawie o zdrowiu publicznym i włączenie ich do Narodowego Programu Zdrowia pozwoli zapewnić ich właściwe finansowanie. Jest to niezbędne, by zwiększyć zakres i skuteczność dotychczas podejmowanych i planowanych działań.
Narodowy Program Zdrowia będzie określał m.in. zakres i zasady współdziałania organów administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych podmiotów w celu realizacji polityki zdrowia publicznego. Zgodnie z projektem ustawy w ramach Narodowego Programu Zdrowia zostaną wskazane m.in. podmioty odpowiedzialne za realizację określonych w nim zadań, tryb i wysokość finansowania zadań, a także wskaźniki i sposób monitorowania i ewaluacji NPZ. Przeniesienie celów NPOZP do NPZ poprawi koordynację działań i ułatwi jasne określenie zakresów współpracy.
Rozwiązania proponowane w projekcie ustawy zwiększą efektywność realizacji zadań podejmowanych na rzecz poprawy stanu zdrowia i jakości życia Polaków. Zapisanie dotychczasowego NPOZP jako jednego z celów operacyjnych Narodowego Programu Zdrowia przyczyni się do poprawy opieki psychiatrycznej, ułatwiając i przyspieszając osiągnięcie efektów oczekiwanych przez środowisko lekarskie i pacjentów.
Ustawa o zdrowiu publicznym i Narodowy Program Zdrowia dają szansę utworzenia spójnego i logicznego systemu zdrowia publicznego, w którym z powodzeniem będą mogły zostać wykorzystane doświadczenia płynące między innymi z realizacji NPOZP.
Źródło: mz.gov.pl