Jakie strategiczne wyzwania w zakresie e-zdrowia przed nami?
Wobec starzenia się społeczeństwa i zwiększenia wymagań konieczne jest poszukiwanie sposobów, które pozwolą na lepszą dostępność i jakość świadczeń opieki zdrowotnej.
Strategiczne wyzwanie polega na tym, jak rozwiązania obecnie dostępne oraz dynamicznie rozwijane mogą być przydatne dla pacjentów i jakie wyzwania korzyści niosą dla obecnie działających podmiotów leczniczych, profesjonalistów medycznych i prawodawców.
Patrząc z perspektywy pacjenta:
- radykalnie wzrasta dostępność odo wiedzy o zdrowiu i sposobach terapii,
- w szerokim zakresie możliwa jest samodzielna dbałość o zdrowie, w tym w pewnym zakresie samodzielne prowadzenie leczenie (self-management),
- cyfrowy sposób życia realizowany w wielu dziedzinach, np. poprzez możliwość korzystania z w dowolnym czasie i miejscu z adekwatnych do kontekstu usług, chciałoby się realizować również w sferze zdrowia.
Patrząc z perspektyw świadczeniodawcy:
- istotnie wzrasta dostępność informacji o pacjencie i historii jego stanu zdrowia,
- pojawiają się narzędzia wspierające decyzje diagnostyczne i terapeutyczne.
- poprawia się możliwość lepszej komunikacji z pacjentem i pełniejszego wsparcia.
- poprawić się może efektywność wykorzystania zasobów.
Nie bez znaczenia jest także możliwość rozszerzenia działań w zakresie prewencji, co może wpłynąć na stan zdrowia publicznego całych społeczeństw.
Czy właściwe adresujemy wyzwania w zakresie e-zdrowia w Polsce?
Te kwestie adresowane są w Polsce w sposób wybiorczy, fragmentaryczny. Wiele działań prowadzonych jest przez pasjonatów innowacji, prowadzonych jest na obrzeżach systemu ochrony zdrowia. Można by rzec poza zainteresowaniem i bez wsparcia kluczowych instytucji oraz decydentów.
Można i trzeba mieć nadzieję, że tworzona obecnie przez Ministerstwo Zdrowia nowa strategia e-zdrowia dla Polski będzie w sposób spójny i kompleksowy adresować te kwestie, będzie formułą skutecznego wdrażania rozwiązań e-zdrowia w naszym kraju.
15-16 września w Sopocie organizujecie Forum e-Zdrowia, o jakich zagadnieniach chcecie rozmawiać?
Podczas Forum (http://forumezdrowia.pl/), przygotowywanego przez nasze gdańskie środowisko we współpracy z globalną organizacją IHE (Integrating the Healthcare Enterprise), poruszymy dwa główne zagadnienia.
Forum rozpoczniemy od spojrzenia na strategiczne wyzwania oraz strategiczne podejście do realizacji
e-Zdrowia. Przygotowaliśmy dwie sesje poświęcone tym sprawom: „Strategie e-zdrowia - status & główne kierunki” oraz „Przykłady wdrożeń e-zdrowia”.
Następnie, w oparciu o przekonanie, że w ochronie zdrowia fundamentalnie ważne jest współdziałanie interesariuszy:
- system ochrony zdrowia jest naturalnie różnorodny i nie może być zunifikowany,
- współdziałanie buduje synergie i jest nieodzowne, krytycznie ważne dla zapewnienia ciągłości opieki i efektywności obszaru ochrony zdrowia.
To przekonanie, w odniesieniu do systemu ochrony zdrowia, wyraża się wadze przykładanej do wprowadzania rozwiązań opieki koordynowanej/zintegrowanej, a w konsekwencji w wymiarze e-zdrowia ma to odzwierciedlenie wadze jaką przykładamy do zapewnianie współdziałania (interoperacyjności) systemów informacyjnych różnych interesariuszy.
Podczas Forum będziemy dyskutować rolę i znaczenie wypracowanych, o potwierdzonej skuteczności, rozwiązań – standardów interoperacyjności IHE, które zostały rekomendowane przez Komisje Europejską w sferze e-zdrowia.
W kongresie wezmą udział przedstawiciele innych krajów, czego możemy się od nich uczyć?
Podczas Forum będziemy gościć Charlesa Parisot z USA oraz osoby z Europy, które od wielu lat zaangażowane są w kreowanie rozwiązań w obszarze e-zdrowia, rozwiązań nie tylko technologicznych ale również instytucjonalnych i regulacyjnych dla instytucji rządowych i regionalnych. Każda z tych osób to osobna bogata i piękna historia w długiej przygodzie jaką jest e-zdrowie.
Będziemy mogli z korzystać z ich osobistego doświadczenia, doświadczeń we prowadzaniu e-zdrowia realizacji konkretnych projektów, będziemy tez mogli skorzystać z prawie 20-letniego dorobku IHE, który jest wykorzystywany w wielu krajach.
Gdzie w Europie najlepiej wdrożono e-Zdrowie?
e-Zdrowie jest zagadnieniem złożonym, wieloaspektowym i istotnie zależnym od kontekstu w kraju, w którym jest realizowane. Nie ma jednego uniwersalnego modelu e-zdrowia. Warto jednak czerpać inspiracje z krajów i regionów, które osiągnęły istotne sukcesy w pewnych obszarach e-zdrowia, warto sięgnąć do doświadczeń krajów skandynawskich (np. Dania , Norwegia), warto zwrócić uwagę na osiągnięcia Szkocji czy Hiszpanii.
Kluczem do sukcesu wprowadzania e-zdrowia okazuje się być koncentracja na potrzebach pacjentów oraz konsekwencji i determinacja we wprowadzaniu dobrze określonych strategii e-zdrowia.
Warto zauważyć, że w tej dziedzinie nie ma dróg na skróty, wszystkie kluczowe problemy należy dobrze rozpoznać i przygotować adekwatne do potrzeb rozwiązania, które to należy dopracować w fazie programów pilotowych, następnie systematycznie wprowadzać jako właściwy standard lub powszechnie dostępną ofertę dla pacjentów.
Do sukcesu niezbędna jest otwarta dyskusja, która jednak musi pozostawać na wysokim poziomie merytorycznym i opierać się na czytelnych kryteriach użyteczności wdrażanych rozwiązań.
Dlaczego organizowane jest Forum e-Zdrowia?
Forum e-Zdrowia, jest inicjatywą Centrum Zintegrowanej Opieki i e-Zdrowia GUMed, która ma za zadanie wskazanie i przedyskutowanie kluczowych wyzwań w zakresie e-zdrowia oraz dyskusję sprawdzonych rozwiązań. Staramy się uczynić Forum miejscem spotkania kluczowych interesariuszy e-zdrowia: decydentów, świadczeniodawców, branży IT oraz głosów użytkowników końcowych czyli pacjentów.
Forum jest otwartą formuła dyskusji, która uzyskała patronat: Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Marszałka Województwa Pomorskiego, i merytoryczne wsparcie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).
Partnerami Forum są: Cisco, Comarch Healthcare, EY, IBM, Konfederacja Pracodawców Lewiatan, Philips, Siemens Healthare.
Informacje o Forum e-Zdrowia znajdują się na stronie http://forumezdrowia.pl/