Lekarze zabiegający o pacjentów, rozszerzenie programu in vitro, powrót do systemu Zbigniewa Religi... Zbliżają się wybory prezydenckie, a politycy zaczynają składać obietnice wyborcze. Co obiecują odnośnie ochrony zdrowia?
Magdalena Ogórek, kandydatka SLD, chce rozszerzenia rządowego programu in vitro, tak by procedura była dostępna dla większej liczby par.
Ogórek w czasie konferencji wskazała także na problem wieloletnich kolejek do lekarza. Nie podzieliła się jednak pomysłem jak je skrócić...
Z kolei Janusz Palikot wiele uwagi poświęcił ochronie zdrowia i zaproponował duże zmiany. Jego zdaniem to lekarze powinni stać w kolejkach do pacjenta - Lekarz będzie musiał zdobyć pacjenta, żeby się utrzymać. Proponuję sześć konkurencyjnych kas chorych zamiast NFZ - powiedział.
Najwięcej o ochronie zdrowia mówił Andrzej Duda, kandydat PiS.
- Problem ochrony zdrowia jest jednym z najważniejszych problemów w Polsce. Odpowiedzialność za stan służby zdrowia ponosi partia będąca od 8 lat u władzy – mówił na konferencji prasowej Andrzej Duda. Rekomendował powrót do systemu Zbigniewa Religi, gdzie pacjent był na pierwszym miejscu.
- Służba zdrowia nie powinna być przeliczana na pieniądze, lekarz nie powinien zajmować się sprawdzeniem słupków, czy jest w stanie przyjąć jeszcze jednego pacjenta. Nie powinien być księgowym, ekspertem od obliczeń finansowych, a leczyć pacjentów zgodnie z przysięgą Hipokratesa - tłumaczy kandydat.
- Oszczędności przede wszystkim odbijają się na personelu medycznym, głównie na pielęgniarkach. Odbijają się na jakości i pracy nie dlatego, że pielęgniarki źle pracują, a tylko dlatego, że pracują ponad siły, a także dlatego, że jest ich za mało. Niskie wynagrodzenia powodują, że kobiety, młode dziewczyny, które uzyskują wykształcenie pielęgniarskie wyjeżdżają za granicę - dlatego, że tam są o wiele lepsze warunki, można zarobić pieniądze - ocenił.
Jaki pomysł na Andrzej Duda? Jeśli zostanie prezydentem, obiecuje powołać Narodową Radę Rozwoju, w której znajdą się specjaliści, którzy zajmą się opracowaniem strategii rozwoju kraju, w tym także ochrony zdrowia.
Na zlecenie TVN24 Millward Brawn przeprowadził sondaż co powinno być tematem kampanii prezydenckiej. Aż 39 proc. ankietowanych wskazało, że tematem powinna być sytuacja w ochronie zdrowia.
Źródło: strony komitetów wyborczych/TVN24
Czytaj także: Małecka-Libera: 1,5 mld zł na zdrowie publiczne