Projekt rozporządzenia określa ramowy program praktyki zawodowej, realizowanej w ramach kształcenia ratowników medycznych, zwanej dalej „praktyką”, sposób jej odbywania, skrócenia, dokumentowania i zaliczania, oraz wzór dziennika praktyki zawodowej.
Praktyka realizowana w ramach kształcenia w zakresie ratownictwa medycznego stanowi integralny element kształcenia w zawodzie ratownik medyczny. Praktykant może ją rozpocząć po złożeniu ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu.
Zgodnie z projektem rozporządzenia celem praktyki jest pogłębianie wiedzy teoretycznej
i doskonalenie umiejętności praktycznych w zakresie medycznych czynności ratunkowych lub świadczeń zdrowotnych wykonywanych w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego, zdobytych w czasie studiów w zakresie ratownictwa medycznego. Projektowane rozwiązania mają przyczynić się do podniesienia jakości kształcenia ratowników medycznych, w szczególności poprzez doskonalenie umiejętności praktycznych, co pozytywnie przełoży się na jakość wykonywanych medycznych czynności ratunkowych lub świadczeń zdrowotnych przez ratowników medycznych. Przedmiotowa regulacja przyczyni się również do ujednolicenia umiejętności praktycznych nabytych w toku studiów wyższych zarówno na uczelniach nadzorowanych przez ministra zdrowia, jak i uczelniach nadzorowanych przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Wprowadzenie jednego programu praktyki dla wszystkich uczelni pozwoli na uniknięcie rozbieżności w nabywanych umiejętnościach praktycznych przez studentów realizujących kształcenie na różnych uczelniach.
Student będzie kierowany na praktykę przez kierownika jednostki organizacyjnej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną w dziedzinie nauk medycznych, na której prowadzone są studia wyższe na kierunku studiów związanym z kształceniem w zakresie ratownictwa medycznego.
Źródło: MZ