Najprawdopodobniej najwcześniej od 1 stycznia 2017 r. w życie wejdzie obowiązek posiadania przez szpital umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych.
W Sejmie RP, z inicjatywy grupy posłów PO, zostały podjęte prace nad ustawą o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawy o działalności leczniczej oraz ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw. Projekt przewiduje kolejną zmianę terminu obowiązku posiadania przez szpital umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych. Pierwotnie miały wejść w życie 1.01.2014 roku, następnie przesunięto termin na 1.01.2016 r. Obecna propozycja to 1.01.2017 r. Obowiązek posiadania przez szpital ubezpieczenia od zdarzeń medycznych wynika z ustawy o działalności leczniczej.
"Decyzję o kolejnym przesunięciu obowiązywania obowiązku ubezpieczenia szpitali krytykuje BCC. "Opowiadaliśmy się za wprowadzeniem dobrowolności ubezpieczenia oraz zmian systemowych na rynku ubezpieczeń szpitali. Fakultatywność nie zmieni nic w zakresie odpowiedzialności szpitala za zaistniałe zdarzenia medyczne. Brak takiego ubezpieczenia działa także na niekorzyść pacjenta i jego rodziny. Wyroki dotyczące zdarzeń medycznych nadal zapadają, a statystyki obrazujące roszczeniowość pacjentów nie są aż tak niepokojące jak to wcześniej przewidywano" - informuje BCC.
Źródło: BCC