Od 1 stycznia w życie wchodzą pakiety: onkologiczny i kolejkowy. Czy to jedyne zmiany?
Pakiety wprowadzą również szereg innych zmian. M.in. recepty będą miały dłuższy termin ważności (z 3 do 12 miesięcy). Kolejny zmiany dotyczą skierowań. Teraz żeby dostać się do dermatologa czy okulisty pacjent musi mieć skierowanie. Co krytykuje prezes NRL Maciej Hamankiewicz.
– Już w grudniu pacjenci zgłaszają się do lekarzy rodzinnych po takie skierowania, co znacznie zwiększa liczbę osób w kolejkach do specjalistów - mówi Maciej Hamankiewicz prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Założeniem Ministerstwa Zdrowia jest odciążenie dermatologów i okulistów od wizyt pacjentów z niewielkimi dolegliwościami i tym samym zmniejszenie do nich kolejek.
– W mojej opinii inicjator rozporządzenia wyraźnie próbuje namówić potrzebujących leczenia, aby skorzystali z usług prywatnych – dodaje prezes NRL.
12 sierpnia prezydent Bronisław Komorowski podpisał trzy nowelizacje aktów prawnych, będących szerszym planem naprawy służby zdrowia. Są to: Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, Ustawa o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz Ustawa o zmianie ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia. Prawodawca zakłada szybszy dostęp do lekarzy specjalistów dzięki m.in. możliwość zapisania tylko na jedną listę oczekujących (usunięcia zjawiska sztucznych kolejek), możliwość odebrania recepty przez osobę upoważnioną, udostępnianie danych na stronach internetowych NFZ o najkrótszych terminach zapisów do konkretnych lekarzy, a przede wszystkim zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym.
Jakie jeszcze zmiany wprowadzone zostaną po 1 stycznia?
Źródło: newseria
Przeczytaj również: Krzysztof Bukiel: Arłukowicz powinien odejść