„Prawdziwa rewolucja w dotychczasowym podejściu do problematyki zdrowia” – tak skomentował projekt ustawy o zdrowiu publicznym Adam Fronczak, były wiceminister zdrowia. Czego możemy spodziewać się jesienią?
Beata Małecka-Libera, wiceminister zdrowia, zapowiedziała, że jesienią zostanie wprowadzona w życie nowa ustawa o zdrowiu publicznym. Eksperci podkreślają, że najważniejszym celem ustawy jest rozpoznanie potrzeb zdrowotnych i poprawa jakości życia Polaków. W trakcie zbliżającego się Szczytu Zdrowie 2015 specjaliści wyjaśnią czego można oczekiwać po nowym Narodowym Programie Zdrowia. Tymczasem pytamy ich o oczekiwania względem ustawy.
Adam Fronczak, menedżer ochrony zdrowia, wiceminister zdrowia w latach 2007-2011
W Polsce dominuje model medycyny naprawczej, bardzo kosztownej. Prawie wszystkie środki finansowe są inwestowane w ten rodzaj działalności. Ustawa pokazuje, iż zdrowie jest dobrem, o które trzeba dbać i aktywnie troszczyć się i należy przede wszystkim inwestować w programy prozdrowotne, programy profilaktyczne i wczesne wykrywanie chorób. W Polsce mamy z jednej strony problem starzejącego się społeczeństwa, z drugiej problem np. otyłości młodocianych, to już prawie epidemia, problemy związane z uzależnieniami i in. Spodziewam się, że ustawa wraz z Narodowym Programem Zdrowia wskaże kierunki działań długofalowych. Jeżeli zaczniemy już zaraz, to po latach będziemy mieli zdrowsze i świadome uwarunkowań zdrowotnych społeczeństwo. Ważne jest, abyśmy uświadomili sobie, że o zdrowie możemy dbać na każdym etapie naszego życia. Dyskusja na temat zdrowia publicznego jest potrzebna i jeżeli ustawa wejdzie, a mam nadzieję, że wejdzie jeszcze w tej kadencji, rozpoczną się już konkretne działania w roku przyszłym.
Prof. dr hab. n. med. Mirosław J. Wysocki, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego
Jako jeden ze współautorów projektu ustawy, mogę zapewnić, że tekst, który opracowaliśmy w małym zespole kierowanym przez panią Minister Beatę Małecką-Liberę, wydawał się optymalny w obecnych uwarunkowaniach. W dalszym procesie legislacyjnym zostały przyjęte konieczne uzupełnienia i poprawki. Narzędziem ustawy będzie nowy Narodowy Program Zdrowia skoncentrowany na kilku najważniejszych czynnikach ryzyka i problemach zdrowotnych.
Beata Małecka-Libera, wiceminister zdrowia
Projektowana ustawa o zdrowiu publicznym ma za zadanie uporządkować całą sferę różnych, często nieskoordynowanych działań i programów z zakresu zdrowia publicznego, które obecnie są realizowane przez różne ministerstwa, samorządy i inne instytucje odpowiedzialne za politykę zdrowotną państwa. W przeciwieństwie do interwencji medycznych ukierunkowanych na pojedynczego pacjenta, programy z zakresu zdrowia publicznego skierowane są do całej populacji kraju i wymagają współdziałania administracji państwowej, samorządowej oraz aktywnego zaangażowania nas samych.
Podczas gdy system opieki medycznej jest w Polsce ustawowo uregulowany, to system zdrowia publicznego pozbawiony jest tych regulacji, dlatego projektowana ustawa o zdrowiu publicznym ma takie regulacje wprowadzić. Zmniejszenie liczby osób wymagających kosztownych wysoce-wyspecjalizowanych interwencji medycznych pozwoli w konsekwencji na lepszą dostępność i wyższą jakość opieki medycznej.