Pfizer i BioNTech ogłaszają sukces badań klinicznych 3 fazy nad szczepionką przeciwko COVID-19.
Pfizer i niemiecki partner BioNTech opublikowali komunikat zawierający obiecujące dane z zakrojonych na szeroką skalę badań klinicznych szczepionki przeciwko koronawirusowi. Do tej pory nie stwierdzono poważnych działań niepożądanych, a skuteczność szczepionki oceniono na ponad 90%. Faza 3 badania klinicznego BNT162b2 rozpoczęła się 27 lipca i jak na razie objęła 43 538 uczestników. Producent chce złożyć wniosek o zezwolenie na użycie szczepionki w sytuacjach nadzwyczajnych do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), wkrótce po osiągnięciu wymaganego poziomu bezpieczeństwa. Według planów ma to nastąpić w trzecim tygodniu listopada. Odporności nabywa się po 28 dniach od szczepienia, które podzielone jest na dwie dawki. Wciąż pozostaje jednak pytanie, jak długo szczepionka zapewni ochronę.
Więcej na temat badań nad tą szczepionką można przeczytać na stornie producenta: https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-biontech-announce-vaccine-candidate-against
WHO opublikował w ostatnim tygodniu obszerny raport podsumowujący stopień zaawansowania wszystkich prowadzonych aktualnie badań nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2. Dokument jest dostępny na stronie: https://www.who.int/publications/m/item/draft-landscape-of-covid-19-candidate-vaccines
Badania nad skutecznością aspiryny w terapii COVID 19
Uniwersytet Oxfordzki prowadzi, w ramach programu RECOVERY, badania różnych terapii przeciwko COVID-19. Do tej pory opublikowano ocenę działania hydroksychlorochiny, deksmetazonu oraz lopinaviru. Za kilka tygodni mają pojawić się także wyniki badań leczenia osoczem ozdrowieńców.
Jak donosi Pharmaceutical Journal, najnowszy lek wzięty pod uwagę przez naukowców do randomizowanych badań klinicznych to kwas acetylosalicylowy. Krzepnięcie to duży problem w przypadku COVID-19, a aspiryna to powszechnie dostępny i tani lek.
Do tej pory przeprowadzono już kilka badań na temat wpływu kwasu acetylosalicylowego. Jedno z nich nadzorowane przez University of Maryland School of Medicine wykazało, że pacjenci z COVID mieli mniej powikłań, gdy brali aspirynę. Naukowcy przebadali 412 pacjentów, którzy mieli koronawirusa, z których 98 otrzymywało aspirynę na tydzień przed przyjęciem do szpitala lub w ciągu 24 godzin od przyjęcia. W badaniu stwierdzono, że przyjmowanie aspiryny wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem wentylacji mechanicznej, przyjęcia na OIOM i śmiertelności wewnątrzszpitalnej.
Jeśli to odkrycie zostanie potwierdzone w randomizowanych badaniach klinicznych, aspiryna stanie się pierwszym lekiem w terapii COVID-19 szeroko dostępnym, bez recepty.
https://journals.lww.com/anesthesia-analgesia/Abstract/9000/Aspirin_Use_is_Associated_with_Decreased.95423.aspx?__cf_chl_jschl_tk__=bf64484e20d3b276d3eb2f06833a96d1c1042f37-1604911840-0-AUQOlNYwhAeXP0Vv4eqvMdP2rv1GVio9o9wwtaAYFa4xPL1Ivh0d9Xqvm57e_E5s44moQtlRcyLhZi5VaVygHU-wDyPiSiXRslzHSAgO4rVxuecQv4INHaGlUx5_yo73xxQtaC9WUxznuQWCatUe9U71323u5J9fSctaYOFY-Ow2WWJR-JdUoCedkyCY_H7vNqFL5fLZAkMrOBycO7--Q-J3cy0HzxcFGB8tqQU_z5JtjD4WWau9WylyrWam_cJFgTU_OKKE_98kdqZvII-zGLTWCpsNhefDJOKkYcO5aN67uY7f1Xl-M1MukhxZ8FiRDKZjfe-MR8xBOtYpdy_HxrOFsk9cAF1oayeLEafrrVv_FA7xIP6-1v3_rOwQI3cmF1AqEygpDg2AjpQcSPJffD yjgVuCDDWlb68qKZTrdyJBw0g4d1h7c_g6MfSrpqJJZA, https://www.recoverytrial.net/
Nowe obostrzenia w Europie
Holandia
Nowe restrykcje weszły w życie 4 listopada i obowiązują na razie przez dwa tygodnie:
- maksymalna liczba osób z różnych gospodarstw domowych, które mogą się spotkać w pomieszczeniach zamkniętych i na zewnątrz jest ograniczona do dwóch;
- zamknięte zostały kina, teatry, muzea i ogrody zoologiczne;
- limit osób, jakie mogą uczestniczyć w przyjęciach weselnych ograniczono do 20, a w pogrzebach – do 30 osób;
- na siłowniach zakazano organizowania ćwiczeń grupowych, baseny zostały zamknięte;
- czynne pozostały zakłady fryzjerskie i kosmetyczne;
- sklepy zamykane są o godzinie 20:00, z wyjątkiem sklepów spożywczych.
Od 15 października w Holandii obowiązuje częściowy lockdown. Lokale gastronomiczne mogą prowadzić sprzedaż tylko na wynos, ograniczono też liczebność zgromadzeń oraz ograniczono godziny sprzedaży alkoholu (między 20:00 a 7:00 w miejscach publicznych nie można sprzedawać ani spożywać alkoholu). Wprowadzono również wtedy obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych.
Źródło: https://www.themayor.eu/en/the-netherlands-is-tightening-coronavirus-restrictions-for-two-weeks, https://www.dutchnews.nl/news/2020/11/coronavirus-in-the-netherlands-what-you-need-to-know-november-3/
Włochy
Rozporządzenie, które weszło w życie 6 listopada przewiduje podział kraju na trzy strefy w zależności od stopnia ryzyka: czerwona (wysokie ryzyko), pomarańczowa (średnie) i zielona (rejony uznane za dość bezpieczne), określanego na podstawie wskaźnika liczby przypadków w regionie.
STREFY CZERWONE
Lombardia (Mediolan), Piemont (Turyn), Kalabria, Dolina Aosty
W tym przypadku zastosowanie mają najbardziej restrykcyjne środki określone w dekrecie, w tym lokalne blokady. Ludziom nie wolno wjeżdżać, wyjeżdżać ani przemieszczać się do innych miast w obrębie stref. Ludzie mogą opuszczać swoje domy tylko z przyczyn koniecznych, takich jak praca, dbanie o zdrowie lub zaprowadzanie dzieci do szkoły. Kształcenie zdalne dotyczy ostatnich dwóch lat gimnazjum i liceum. Bary, puby, restauracje i większość sklepów są zamknięte. Sklepy spożywcze, apteki i fryzjerzy pozostają otwarte.
STREFY POMARAŃCZOWE
Apulia i Sycylia
Restauracje i bary są zamknięte, ale sklepy pozostają otwarte. Kształcenie zdalne dotyczy uczniów starszych klas licealnych. Ludzie mogą swobodnie przemieszczać się w obrębie swoich miejscowości, ale nie mogą podróżować do innych miast w tym samym regionie. Wjazd i wyjazd z regionu jest zabroniony.
STREFY ŻÓŁTE
Abruzja, Basilicata, Kampania (Neapol) , Emilia-Romania (Bolonia) , Friuli Venezia Giulia, Lazio (Rzym) , Liguria, Marche, Molise, Sardynia, Trydent-Górna Adyga , Toskania, Umbria i Wenecja Euganejska (Wenecja).
Reszta Włoch należy obecnie do żółtej kategorii. W tych strefach nie ma innych ograniczeń niż te nałożone na terenie całego kraju. Restauracje i bary otwarte są do 18.00, a sklepy normalnie. Centra handlowe są zamknięte w weekendy. Godzina policyjna rozpoczyna się o godzinie 22:00. Muzea są zamknięte. Możliwe jest poruszanie się po regionie oraz z jednego żółtego regionu do drugiego.
Na mocy ostatniego dekretu Włoch, wydanego 24 października, rząd zamknął teatry, kina, siłownie i baseny. Doprowadziło to do protestów w całych Włoszech ze strony pracowników i właścicieli małych firm, którzy twierdzą, że nie otrzymali odpowiedniej lub żadnej pomocy finansowej od państwa i teraz grozi im bankructwo.
Źródło: https://www.thelocal.it/20201104/red-and-orange-zones-italy-announces-new-restrictions-for-each-region, https://www.wantedinrome.com/news/covid-19-italy-declares-red-and-orange-zones-under-new-restrictions.html
Hiszpania
W ubiegłym tygodniu rząd Hiszpanii ogłosił wprowadzenie w kraju na sześć miesięcy stanu wyjątkowego (do 9 maja 2021 r.) , który dał regionalnym władzom uprawnienia do ogłaszania godziny policyjnej i zamykania firm.
Wraz z nasileniem się zakażeń koronawirusem przybywa w Hiszpanii regionów, wprowadzających zakaz działalności placówek, których funkcjonowanie nie jest niezbędne dla podstawowych potrzeb obywateli. W środę 4 listopada takie przepisy weszły w życie w Asturii, a kolejnego dnia - w Kastylii i Leonie.
W przeciwieństwie do Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, które ogłosiły całkowite ogólnokrajowe blokady, Hiszpania przyjęła regionalną odpowiedź, co doprowadziło do mozaiki różnych przepisów.
Norwegia
Ogólnokrajowe restrykcje weszły w życie w sobotę 7 listopada:
- W prywatnych przyjęciach może uczestniczyć najwyżej 20 osób, a w publicznych – 50 osób. W przypadku niektórych imprez, gdy organizatorzy zapewnią wszystkim miejsca siedzące, znajdujące się w bezpiecznych odstępach, można zaprosić do 200 osób;
- Restauracje sprzedające alkohol nie będą mogły wpuszczać nowych gości do lokalu po godzinie 22:00 oraz sprzedawać alkoholu po północy;
- Od poniedziałku przyjezdni z tzw. krajów czerwonych, w tym z Polski, zobowiązani zostali do okazania ujemnego testu Covid-19, wykonanego maksymalnie do 72 godzin wstecz;
- Osoby przyjeżdżające bez stałego adresu w Norwegii lub bez powodów związanych z zatrudnieniem muszą odbyć 10-dniową kwarantannę i zostać przebadane pod kątem koronawirusa;
Szwecja
W obliczu gwałtownego wzrostu liczby przypadków Szwecja wprowadza ostrzejsze ograniczenia po miesiącach bycia jednym z niewielu krajów bez blokady.
Wprowadzono limit ośmiu osób, jakie maksymalnie będą mogły siedzieć przy stoliku w restauracji. Władze miejscowe, poprzez swoje służby komunalne, mogą nałożyć mandat, ale również zamknąć restaurację, jeżeli nie rozstawiono stolików w odpowiedniej odległości od siebie lub wpuszczano tam zbyt wielu klientów.
Kolejne trzy regiony - Halland, Oerebro oraz Joenkoeping - zaostrzyły restrykcje polegające między innymi na utrzymaniu limitu 50 osób w przypadku zgromadzeń publicznych. W tych częściach Szwecji zaleca się unikania kontaktów poza osobami z gospodarstwa domowego oraz korzystania z komunikacji publicznej. Wcześniej podobne rekomendacje wprowadziły między innymi regiony Sztokholm, Goeteborg, Uppsala, a także Malmoe.
Źródło: https://www.thelocal.se/20201103/sweden-rolls-out-local-coronavirus-measures-in-another-three-region