W ramach inicjatywy COVAX pierwsze szczepionki trafiły już do Ghany
Ghana została wybrana jako pierwszy odbiorca bezpłatnych szczepionek po zapewnieniu o szybkiej dystrybucji wśród swojej populacji. 23 lutego COVAX wysłał 600 000 dawek szczepionki AstraZeneca / Oxford z Indii Serum Institute of India (SII) z Pune w Indiach do Akry w Ghanie. Jako pierwsi zaszczepieni mają zostać medycy. Dalsze dostawy do sąsiadującego Wybrzeża Kości Słoniowej spodziewane są w przeciągu tygodnia.
Program COVAX jest kierowany przez: Global Alliance for Vaccines and Immunization (GAVI), Koalicję na rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii (CEPI) oraz WHO i współpracuje z producentami szczepionek z krajów rozwiniętych i rozwijających się, m.in. z UNICEF, Bankiem Światowym, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego. W ramach programu COVAX planowany jest zakup dla wszystkich krajów na świecie 2 mld dawek szczepionek przeciwko COVID-19 od kilku producentów do końca 2021 roku. Dotyczy to bezpiecznych, skutecznych szczepionek, które zostaną dopuszczone do obrotu przez stosowane organy nadzorujące (np. FDA, EMA). COVAX ma na celu przyspieszenie rozwoju i produkcji szczepionek COVID-19 oraz zagwarantowanie sprawiedliwego i równego dostępu dla każdego kraju na świecie.
Najnowsze dane dotyczące skuteczności szczepionki Pfizer
- Dane z Izraela:
Dokonano analizy wszystkich osób, które zostały zaszczepione w okresie od 20 grudnia 2020 r. do 1 lutego 2021r. Skuteczność szczepionki po 7 dniach po drugiej dawce wynosiła 92% w przypadku udokumentowanego zakażenia, 94% w przypadku objawowego COVID-19, 87% w przypadku hospitalizacji i 92% w przypadku ciężkiego przebiegu COVID-19.
Źródło: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2101765?query=featured_home
- Dane z Wielkiej Brytanii:
Susan Hopkins z Public Health England w Londynie i jej koledzy prześledzili skuteczność szczepionki wykonanej przez Pfizer i BioNTech u 23000 brytyjskich pracowników służby zdrowia. Uczestnicy byli regularnie badani pod kątem SARS-CoV-2, niezależnie od objawów. Szczepionka była skuteczna w 70% w zapobieganiu zarówno objawowym, jak i bezobjawowym infekcjom w okresie rozpoczynającym się 3 tygodnie po pierwszej dawce; ta wzrosła do 85% wkrótce po drugiej dawce szczepionki.
Źródło: https://www.nature.com/articles/d41586-020-00502-w
Nowe zalecenia odnośnie przechowywania szczepionki Pfizer-BioNTech
25 lutego 2021r. Agencja Żywności i Leków ogłosiła, że zezwala na transport i przechowywanie nierozcieńczonych zamrożonych fiolek szczepionki Pfizer-BioNTech COVID-19 w konwencjonalnych temperaturach powszechnie spotykanych w zamrażarkach farmaceutycznych (-25°C to -15°C) przez okres do dwóch tygodni. Jest to alternatywa dla preferowanego przechowywania nierozcieńczonych fiolek w zamrażarce o bardzo niskiej temperaturze od -80 ° C do -60 ° C.
Firma Pfizer przedłożyła FDA dane potwierdzające, że szczepionka przeciwko COVID-19 pozostaje stabilna w niższej temperaturze. Alternatywna temperatura nie ma zastosowania do przechowywania rozmrożonych fiolek przed ich rozcieńczeniem (które można przechowywać w lodówce do 5 dni) ani do przechowywania rozmrożonych fiolek po rozcieńczeniu, które można przechowywać w lodówce lub temperaturze pokojowej gotowe do użycia przez 6 godzin.
Źródło: https://www.fda.gov/media/144413/download