W jakim stopniu przebycie infekcji chroni przed zakażeniem brazylijskim wariantem P1 wirusa SARS-CoV-2?
Artykuł opublikowany w Science analizuje rozwój aktualnej fali pandemii w Brazylii. Sekwencjonowanie genomu wirusów między listopadem 2020 r. a styczniem 2021 r. ujawniło pojawienie się i rozpowszechnienie nowego, budzącego obawy wariantu SARS-CoV-2. Wariant P.1 nabył 17 mutacji, w tym trzy w białku kolca (K417T, E484K i N501Y) powodujących lepsze wiązanie z ludzkim receptorem ACE2. Oszacowano, że wariant P.1 może być 1,7–2,4 razy bardziej zdolny do przenoszenia, niż poprzednie warianty a ryzyko śmierci z jego powodu jest o 1,2 razy większe. Przebycie wcześniejszej infekcji, wariantem innym niż P1, zapewnia 54–79% ochrony przed zakażeniem P1.
Źródło: https://science.sciencemag.org/content/early/2021/04/13/science.abh2644
Jak regularna aktywność fizyczna wpływa na przebieg COVID-19?
Zgonie z najnowszym badaniem opublikowanym w British Journal of Sports Medicine regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowania na ciężką postać COVID-19. Badanie, w którym wzięło udział prawie 50 000 osób wykazało, że osoby, które były najbardziej aktywne przed zachorowaniem, były najmniej narażone na hospitalizację, pobyt na oddziale intensywnej terapii lub śmierć w wyniku choroby. Autorzy zalecają, aby działania promujące aktywność fizyczną były traktowane priorytetowo przez agencje zdrowia publicznego i włączane do rutynowej opieki medycznej.
Źródło: https://bjsm.bmj.com/content/early/2021/04/07/bjsports-2021-104080
Ocena skuteczności szczepień w USA
Wśród 77 milionów w pełni zaszczepionych Amerykanów odnotowano zaledwie 5 800 zakażeń SARS-CoV-2. Tylko 7% zainfekowanych wymagało hospitalizacji, 74 osoby zmarły powodu COVID-19. Podkreśla to wysoką skuteczność szczepień.
Najnowsze dane dotyczące ryzyka zakrzepicy żył mózgowych w przypadku choroby COVID-19 w porównaniu do ryzyka po zaszczepieniu
Badania Uniwersytetu Oksfordzkiego wykazały, że zachorowanie na COVID-19 wiąże się z dużo większym ryzykiem wystąpienia zakrzepicy żył mózgowych niż szczepienia. Korzystając z danych z dokumentacji medycznej w USA, naukowcy porównali częstość występowania zakrzepicy żył mózgowych u pacjentów dwa tygodnie po rozpoznaniu zakażenia SARS-CoV-2 i u pacjentów dwa tygodnie po szczepieniu. Okazało się, że u 513 284 pacjentów z rozpoznaniem COVID-19 częstość występowania zakrzepicy żył mózgowych wynosiła 39,0 na milion osób, a wśród 489871 pacjentów, którzy otrzymali szczepienie, częstość wynosiła 4,1 na milion. Zaszczepieni pacjenci otrzymali szczepionkę mRNA, Pfizer-BioNTech lub Moderna.
Żaden z pacjentów nie otrzymał szczepionki AstraZeneca, która była powiązana z przypadkami rzadkich zakrzepów krwi, co spowodowało, że rządy niektórych krajów ograniczyły jej stosowanie. Europejska Agencja Leków oszacowała, że ryzyko zakrzepicy żył mózgowych po podaniu szczepionki AstraZeneca wynosi 5,0 na milion osób. W tym tygodniu amerykańskie i europejskie organy regulacyjne wstrzymały także wdrażanie szczepionki Janssen (Johnson & Johnson), która podobnie jak szczepionka AstraZeneca wykorzystuje platformę wektorów wirusowych. Ma ona być poddana dokładniejszej analizie.
Źródło: https://www.bmj.com/content/373/bmj.n1005
Jakie są aktualne zalecenia dla kobiet w ciąży dotyczące szczepień przeciwko COVID-19?
Brytyjski Komitet ds. Szczepień i Immunizacji zalecił, aby kobiety w ciąży otrzymywały szczepionkę Pfizer BioNTech lub Moderna w tym samym czasie co reszta populacji zgodnie ze swoją grupą wiekową.
Dowody z USA wykazały, że około 90 000 ciężarnych kobiet zostało już zaszczepionych, głównie szczepionkami Pfizer i Moderna i nie stwierdzono żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa.
Chociaż ciężka choroba wywołana przez COVID-19 jest rzadkością u kobiet w ciąży, to te, u których wystąpią objawy infekcji, są dwa do trzech razy bardziej narażone na przedwczesne porody. Kobietom w ciąży doradzono, aby omówiły z lekarzem ryzyko i korzyści wynikające ze szczepienia, w tym najnowsze dowody dotyczące bezpieczeństwa oraz rodzaj szczepionki jaką powinny otrzymać. Osoby planujące ciążę, bezpośrednio po porodzie lub karmiące piersią mogą zostać zaszczepione dowolną szczepionką, w zależności od wieku i grupy ryzyka klinicznego.
Źródło: https://www.bmj.com/content/373/bmj.n1013