Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Czego lekarze nie wiedzą o pakiecie onkologicznym?

MedExpress Team

Edyta Hetmanowska

Opublikowano 13 października 2014 14:14

Czego lekarze nie wiedzą o pakiecie onkologicznym? - Obrazek nagłówka
PPOZ zarzuca, że na 2,5 miesiąca przed końcem roku w odniesieniu do pakietu onkologicznego, lekarze nie wiedzą...

MZ_NOWE

PPOZ zarzuca, że na 2,5 miesiąca przed końcem roku w odniesieniu do pakietu onkologicznego, lekarze nie wiedzą... 

PPOZ zarzuca, że na 2,5 miesiąca przed końcem roku nadal nie pokazano jak wygląda tzw. zielona karta, która podobno ma między 5 a 10 stron. Nadal nie są znane kryteria jej wydawania. Nie został określony standard badań dodatkowych jaki lekarze rodzinni, podejrzewający schorzenie nowotworowe zobowiązani będą wykonać przed wydaniem tej karty. Czy kartę będą wydawać też lekarze stomatolodzy a nowotwory głowy i szyi są częste. Nie działa i nie znane są ramy czasowe, kiedy będzie działał system informatyczny, w którym będą ewidencjonowane i informatycznie prowadzone "zielone karty". Nie wiadomo jak lekarze mają traktować chorych, którzy po 1 stycznia będą już w trakcie diagnostyki onkologicznej i leczenia onkologicznego? Czy i kto ma tych chorych zaopatrzyć w "zielone karty"? Czy będzie tych pacjentów obowiązywała ścieżka "szybkiej terapii onkologicznej" - w tym  konsylium? Niepokój lekarzy budzi sam proces wdrożenia terapeutycznego w zakresie bezwzględnie wymaganych terminów np.: konsylium. Co będzie z pacjentem, jeżeli konsylium nie zdoła się zebrać w ciągu wymaganych przez resort zdrowia - 2 tygodni? Czy pacjent będzie leczony?, czy onkolog będzie sam wdrażał leczenie?, czy też pacjent z góry jest przekreślony? Nie określono standardu postępowania z chorymi po zakończeniu leczenia onkologicznego, nazywając ten proces tylko długofalowym monitorowaniem. Nie wiadomo kiedy i kto zdecyduje o zakończeniu leczenia onkologicznego oraz którego lekarza i  w jaki sposób o tym poinformuje? Pytań bez odpowiedzi na tym szkoleniu - nie było końca, bo ministerialna prezentacja była w takim stadium ogólności, że nadal nie wnosi nic - wymieniała prezes PPOZ Bożena Janicka.

11 października 2014 roku odbyło się w Poznaniu spotkanie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z regionu poznańskiego z przedstawicielami WOW NFZ. Zamiarem przedstawicieli WOW NFZ było przekazanie podczas tego szkolenia, w oparciu o materiały opracowane przez Ministerstwo Zdrowia, szczegółowych rozwiązań organizacyjnych i finansowych zmian w funkcjonowaniu podstawowej opieki zdrowotnej  po 1 stycznia 2015 roku, w szczególności w odniesieniu do tzw. pakietu onkologicznego. Ku rozczarowaniu zebranych prezentowane materiały pokazały, że projektowane zmiany nadal nie wyszły poza fazę założeń. Zdaniem PPOZ tym samym minister zdrowia nie wykorzystał szansy na stworzenie zapowiedzianych przed rokiem przez premiera RP takich zmian w sposobie funkcjonowania ochrony zdrowia, które poprzez wzmocnienie roli podstawowej opieki zdrowotnej przynajmniej zmniejszą kolejki do poradni specjalistycznych, szczególnie chorym onkologicznie.

W tej sytuacji kontynuowanie szkoleń ministerialnych w takim zakresie przez przedstawicieli NFZ, nic nie wnosi dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz oczekujących informacji pacjentów. Zdaniem lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia, biorąc pod uwagę upływ czasu, wdrożenie pakietu onkologicznego po nowym roku jest nierealne.  Lekarze Podkreślają , że tak dalece niedopracowane rozwiązania pakietu onkologicznego od początku firmowanego osobą premiera RP może odnieść skutek odwrotny od zamierzonego. Wprowadzi większy chaos, wydłuży zamiast skrócić oczekiwania na świadczenia lub wręcz je uniemożliwi chorym Polakom.

Źródło: PPOZ

Czytaj także: Sławomir Neumann: Nie popadajmy w histerię

Podobne artykuły

aktualności-licznik wody 1
25 listopada 2024
prezydent Andrzej Duda
25 listopada 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Przedsiębiorcy z ulgą, pacjenci z niepokojem...

25 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także