Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Czy Adam Niedzielski naprawdę musiał odejść?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 sierpnia 2023 18:33

Czy Adam Niedzielski naprawdę musiał odejść? - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Adam Niedzielski odszedł ze stanowiska ministra zdrowia po tym, jak w ostatni piątek ujawnił wrażliwe dane, czyli informacje o lekach, jakie przepisał dla siebie lekarz z Poznania. Przez kilka dni sam minister i jego rzecznik prasowy utrzymywali, że nie doszło do naruszenia przepisów, ale w tym twierdzeniu byli dość osamotnieni.

Cała sprawa jest związana z wejściem w życie 2 sierpnia rozporządzenia, ograniczającego możliwość przepisywania leków psychotropowych i przeciwbólowych, w ramach walki z tzw. receptomatami. Lekarze od razu zaczęli alarmować, że nie wszystko działa jak należy – jednym z wypowiadających się publicznie były Piotr Pisula, były przewodniczący Porozumienia Rezydentów. I właśnie jego w piątek po południu na Twitterze zaatakował Adam Niedzielski.

Wpis ministra do poniedziałku osiągnął niewyobrażalnie wysoką liczbę wyświetleń (4,5 mln) i spotkał się z ostrą reakcją środowiska lekarskiego, opozycji i dużej części mediów. Zwracano uwagę, przywołując autorytety prawnicze, na możliwość naruszenia przepisów konstytucji oraz kilku ustaw, w tym ustawy o ochronie danych osobowych. Nie było też wątpliwości, że choć minister nie jest lekarzem, nie miał prawa ujawnić informacji objętych tajemnicą lekarską. Stawiano pytania o bezpieczeństwo danych, które w procesie cyfryzacji ochrony zdrowia są gromadzone i przetwarzane na coraz większą skalę. Kropkę nad „i” postawiła poselska kontrola przeprowadzona przez posłów Koalicji Obywatelskiej, którzy ujawnili, że minister pozyskał dane wrażliwe na podstawie ustnego polecenia (w podobnym trybie miesiąc wcześniej zostały wprowadzone limity na wystawianie recept, w lipcu Rzecznik Praw Obywatelskich dwukrotnie pisał w tej sprawie do resortu zdrowia, wnioskując o wskazanie podstawy prawnej decyzji ministra).

Samorząd lekarski w weekend zapowiedział skierowanie wniosków do prokuratury, UODO, RPO i RPP w sprawie możliwości naruszenia przez Adama Niedzielskiego szeregu przepisów (we wtorek ta zapowiedź została zrealizowana, a stosowne pisma skierowane do adresatów). Również w sobotę Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej poinformował premiera, że samorząd lekarski nie widzi możliwości współpracy z ministrem.

Los Niedzielskiego był przesądzony już w weekend – było jasne, że żaden z liczących się polityków PiS, również z obszaru zdrowia, nie staje w jego obronie. Pojedyncze głosy (również płynące z rządu) nie były w stanie przeważyć szali – politycy Prawa i Sprawiedliwości byli i są świadomi siły rażenia zarzutu o naruszenie tajemnicy medycznej, bo kwestia poufności danych jest newralgiczna, a zaufanie Polaków do instytucji publicznych – ciągle bardzo niskie. Właśnie tę kwestię najmocniej zresztą akcentowali eksperci, uznając działania ministra zdrowia za „bombę” podłożoną pod projekty cyfryzacji zdrowia i innych usług publicznych.

Podobne artykuły

Adam Niedzielski receptomaty
25 września 2024
OZZPiP
28 lipca 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1197001731

OZZL o zarobkach lekarzy

30 października 2024
Projekt bez nazwy
16 października 2024
prezydent Andrzej Duda
16 października 2024
prezydent Andrzej Duda
10 października 2024
Teresa Jackowska KZDIM
7 października 2024