Minął miesiąc od wejścia w życie tzw. pakietu onkologicznego. Czy pakiet onkologiczny skrócił kolejki do świadczeń? Fundacja WHC prezentuje wyniki najnowszego raportu dotyczącego kolejek do świadczeń onkologicznych.
OnkoBarometr przedstawia analizę kolejek w 5 dziedzinach medycyny zajmujących się walką z nowotworami, takich jak: onkologia, chirurgia onkologiczna, ginekologia onkologiczna, hematologia i hematoonkologia oraz radioterapia onkologiczna. Zgodnie z raportem aktualnie średni czas oczekiwania na świadczenia onkologiczne wynosi 1 mies. i skrócił się o 0,3 miesiąca w stosunku do poprzedniego okresu jakim był wrzesień 2014. Należy przy tym podkreślić, że w porównaniu z kolejkami do świadczeń onkologicznych, analizowanymi w ramach Barometru WHC w lutym 2014, czasy oczekiwania praktycznie nie ulegają zmianie (średni czas oczekiwania dla 43 świadczeń onkologicznych wyniósł w lutym 2014 1,1 mies.). - Obserwowana pozytywna zmiana prawdopodobnie spowodowana jest nie tyle wprowadzeniem nowych przepisów związanych z pakietem onkologicznym, co w głównej mierze nową pulą środków finansowych. Taką pozorną, sezonową poprawę dostępności obserwujemy na początku każdego roku, już od kilku lat w Barometrze WHC –mówi dr Krzysztof Łanda, Prezes Fundacji WHC.
Obecnie na konsultację specjalistyczną w dziedzinach onkologicznych w styczniu 2015 czeka się średnio 0,9 mies. Specjalistą do którego czas oczekiwania jest najdłuższy jest hematolog, do którego aby uzyskać poradę dla 6-letniego dziecka z podejrzeniem białaczki, należy poczekać średnio aż 1,5 mies. Ale kolejka ta skróciła się. Wydłużyła się natomiast kolejka do onkologów z ok. 2 tygodni do prawie miesiąca.
Aktualny średni czas oczekiwania na badania diagnostyczne wynosi 1,2 mies. Rezonans magnetyczny mózgu jest badaniem z najdłuższym czasem oczekiwania, który wynosi ok. 6,1 mies. Również na inne badania czeka się ponad 1 mies., co źle świadczy o dostępności do diagnostyki onkologicznej w Polsce.
10 rekordowych kolejek odnotowanych w styczniu 2015 r.:
Miejsce 1: Rekonstrukcja piersi – 24 mies.
Miejsce 2: Usunięcie guzka tarczycy – 10 mies.
Miejsce 3: Rezonans magnetyczny mózgu – 9,8 mies.
Miejsce 4: Resekcja tarczycy – 8 mies.
Miejsce 5: Wizyta u hematologa (6-letnie dziecko) – 6,9 mies.
Miejsce 6: Tomografia komputerowa miednicy małej i brzucha – 4,7 mies.
Miejsce 7: Badanie cytogenetyczne – 4 mies.
Miejsce 8: Immunochemioterapia – 3,4 mies.
Miejsce 9: Resekcja trzustki – 2,5 mies.
Miejsce 10: Radioterapia raka tarczycy - 1,6 mies.
Pełna wersja Onkobarometru dostępna pod linkiem http://www.korektorzdrowia.pl/onkobarometr/