Rzecznik Praw Dziecka, powziął niepokojące informacje na temat rosnącej liczby przypadków występowania zakażeń szpitalnych bakterią Klebsiella pneumoniae nazwany NDM-1 (ang. New Delhi metallo-beta-lactamase-1). Najczęściej wskazywanymi źródłami zakażenia są zakażeni pacjenci, możliwość transmisji przez środowisko szpitalne oraz przez ręce personelu szpitalnego. W marcu 2017 r. pojawiały się pierwsze doniesienia na ten temat, w szczególności w kontekście województwa mazowieckiego. Wówczas wskazywano, że w 2015 r. na Mazowszu stwierdzono 410 przypadków bakterii NDM, a w ciągu czterech kwartałów 2016 r. - 1398. Liczba zgłaszanych od 2016 r. do organów mazowieckiej inspekcji sanitarnej przypadków Klebsiella pneumoniae NDM-1 wyniosła już 1328. Problem ten występuje także w województwie podlaskim, gdzie w listopadzie 2017 r. w jednym ze szpitali klinicznych wprowadzono ograniczenia w odwiedzinach w niektórych klinikach, z uwagi na obecność bakterii New Delhi
Klebsiella pneumoniae najczęściej wywołuje zakażenie układu moczowego. Na drugim i trzecim miejscu są zapalenia płuc i zakażenia krwi albo też zakażenia miejsca operowanego. Jak wskazują eksperci nie ma leku na Klebsiella pneumoniae NDM-1.
Mając na uwadze powyższe, w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne małoletnich pacjentów, Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do ministra Radziwiłła z prośbą o przekazanie informacji na temat bieżącej sytuacji związanej z występowaniem bakterii Klebsiella pneumoniae NDM-1 w polskich szpitalach oraz działań podejmowanych przez resort zdrowia w przedmiotowym zakresie.