Po kilku miesiącach protestów rezydencie podpisali porozumienie z ministrem zdrowia.
- Udało się nam wypracować kompromis. Usprawnienie systemu opieki zdrowotnej jest priorytetem zarówno dla mnie, jak i dla całego rządu - powiedział minister Szumowski. - Dzięki temu, że przedstawiłem pakiet konkretnych rozwiązań była możliwa konstruktywna rozmowa i wypracowanie porozumienia - dodał szef resortu zdrowia.
Serwis Konsylium24 sprawdził, czy lekarze są zadowoleni z porozumienia z ministrem zdrowia.
W ankiecie wzięło udział 1700 polskich lekarzy, z czego prawie jedna trzecia (31%) to lekarze odbywający specjalizację.
Wyniki:
⅓ ankietowanych lekarzy (34%) jest zadowolonych z zakończenia protestu lekarskiego, 38% nie ma w tej sprawie zdania, a pozostali (28%) wyrażają niezadowolenie z tego powodu.
Większość lekarzy jest częściowo zadowolona z wynegocjowanego porozumienia jednocześnie twierdząc, że jest to krok w dobrą stronę (18% lekarzy w trakcie szkolenia specjalizacyjnego, 14% wszystkich pozostałych ankietowanych lekarzy).
22% uznało wynik negocjacji za porażkę, w tym: 20% lekarzy odbywających specjalizację i 24% lekarzy poza tą grupą.
18% specjalizujących się lekarzy i 14% nie odbywających aktualnie szkolenia specjalizacyjnego jest w pełni usatysfakcjonowana podpisanym porozumieniem, natomiast 11% ogółu lekarzy nie ma w tej sprawie zdania.
Aż 43% lekarzy w trakcie specjalizacji stwierdziła, że zna dokładnie, a 51% orientacyjnie ustalenia podpisanego porozumienia.
Po zakończeniu protestu jedynie nieco ponad ⅓ (35%) ma zamiar wrócić do dawnego wymiaru czasu pracy i podpisać ponownie OPT-OUT . Pozostali lekarze odbywający szkolenie specjalizacyjne (65%) nie zamierzają powrócić do obciążenia pracą, jakiego doświadczali przed protestem.
Źródło: Konsylium24.pl