Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Czy pakiet onkologiczny jest zgodny z Konstytucją? Zapytaliśmy konstytucjonalistę

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 19 lutego 2015 07:00

Czy pakiet onkologiczny jest zgodny z Konstytucją? Zapytaliśmy konstytucjonalistę - Obrazek nagłówka
FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA
Naczelna Rada Lekarska podjęła decyzję o skierowaniu pakietu onkologicznego do Trybunału Konstytucyjnego. Czy pakiet onkologiczny jest zgodny z Konstytucją? Zapytaliśmy konstytucjonalistę dr. Ryszarda Piotrowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.
[caption id="attachment_523" align="alignnone" width="620"]FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA[/caption]

Naczelna Rada Lekarska podjęła decyzję o skierowaniu pakietu onkologicznego do Trybunału Konstytucyjnego. Czy pakiet onkologiczny jest zgodny z Konstytucją? Zapytaliśmy konstytucjonalistę dr. Ryszarda Piotrowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.

Pakiet onkologiczny stwarza pewne procedury ułatwiające leczenie. Trzeba na nie spojrzeć z punktu widzenia prawa do ochrony zdrowia. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia, co oznacza, że należy zagwarantować realizację tego prawa w największym możliwym stopniu. Kiedy mówimy o standardzie dotyczącym równości, to trzeba pamiętać, że Konstytucja stanowi o tym, że obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanej ze środków publicznych. Konstytucja nie stanowi, że obywatelom niezależnie od ich sytuacji zdrowotnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do opieki zdrowotnej. Z Konstytucji nie wynika również, że wszyscy chorzy mają być leczeni przy wykorzystaniu takiej samej puli środków. Ale  wszyscy chorzy mają być leczeni tak, by byli zdrowi, tzn. tak by ich prawo do ochrony zdrowia było według aktualnie istniejących możliwości realizowane w maksymalnym stopniu. Wobec tego, jeżeli jakaś grupa chorych jest traktowana w sposób gwarantujących lepsze leczenie, to można powiedzieć, że wszystkie grupy chorych, wszystkie przypadki, powinny być traktowane w sposób gwarantujący najlepsze leczenie.

Natomiast, trzeba również przyjąć, że ta zasada równości zakłada, że dopuszczone jest zróżnicowanie. I tak na przykład: jeżeli mielibyśmy pacjenta z wirusem Ebola, to jego leczenie będzie wymagało specjalnych środków i nakładów. Tak to jest wszędzie na świecie i nikt nie mówi, że narusza to zasadę równości.

Powiedział Pan o zasadzie równości, która dopuszcza, by niektórzy pacjenci byli „faworyzowani”. Ale oprócz pacjentów z nowotworem są np. chorzy na cukrzycę, czy na choroby układu krążenia. A to również poważne choroby cywilizacyjne. W takiej sytuacji ci pacjenci mogliby zapytać, dlaczego chorzy onkologicznie mają być traktowani lepiej?

Należy zrealizować analogiczny standard dla innych chorych. Nie należy odbierać chorym na raka tego pakietu. Przeciwnie, należy stworzyć analogiczne pakiety dla poszczególnych kategorii chorych. Skąd wziąć na to pieniądze? Trzeba wydawać mniej na biurokrację, zbrojenia, rozmaite przedsięwzięcia czysto propagandowe służące poprawie samopoczucia władz. Państwo powinno troszczyć się o zdrowie swoich obywateli w największym możliwym stopniu.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także