- Według OECD umieralność z powodu raka w Polsce jest wyższa niż w Rosji, a skuteczność
leczenia raka jelita grubego jest niższa niż w Turcji. 70% leków rekomendowanych przez ESMO było niedostępnych dla polskich pacjentów lub ich dostępność była sztucznie
ograniczana ze względu na limity budżetowe - powiedziała Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Alivia na konferencji inaugurującej Oncoindex.
Onkoindex to narzędzie monitorowania dostępu pacjentów onkologicznych do leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną, a także narzędzie analizy zbieżności schematu leczenia finansowanego przez płatnika publicznego z rekomendacjami Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO).
Ponadto w portalu pacjenci będą mogli znaleźć leki rekomendowane w ich chorobie.
Oncoindex może mieć wartości do -100 do 0. Przy czym minus 100 oznacza, że żaden lek nie jest dostępny dla żadnego pacjenta, a 0 oznacza, że każdy chory może być leczony zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Dziś Oncoindex jest na poziomie - 71.
Analizą objęto 10 guzów litych oraz 10 chorób hematoonkologicznych (w ramach
ośmiu wskazań), które są najczęstszymi przyczynami zgonów pacjentów onkologicznych w Polsce i odpowiadają łącznie za 70% śmierci.
Dane dotyczące śmiertelności i wykorzystywane w obliczeniach pochodzą z Krajowego Rejestru Nowotworów, z publicznego rejestru populacyjnego. Natomiast jako wyznacznik współczesnej wiedzy, przyjęto najnowsze standardy ESMO, czyli zalecenia terapeutyczne Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej oparte na najbardziej aktualnej wiedzy medycznej oraz badaniach naukowych.
Wskaźnik będzie na bieżąco aktualizowany (co 2-3 miesiące), by dostarczać wiedzy
faktycznie zgodnej z obecnym stanem wiedzy i uwzględniać zmiany zarówno w standardach ESMO, jak i na listach refundacyjnych w Polsce.
Oncoindex dostępny jest na stronie www.oncoindex.org