Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Czy prezesi towarzystw naukowych popierają ustawę o zawodzie fizjoterapeuty?

MedExpress Team

Łukasz Tokarski

Opublikowano 14 października 2015 11:36

Czy prezesi towarzystw naukowych popierają ustawę o zawodzie fizjoterapeuty? - Obrazek nagłówka
Prezes NRL Maciej Hamankiewicz napisał pismo do prezesów towarzystw naukowych w Polsce z prośbą o wyrażenie opinii na temat ustawy o zawodzie fizjoterapeuty i przesłanie ich do prezydenta RP.
[caption id="attachment_44479" align="alignnone" width="296"]NIL NIL[/caption]

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz napisał pismo do prezesów towarzystw naukowych w Polsce z prośbą o wyrażenie opinii na temat ustawy o zawodzie fizjoterapeuty i przesłanie ich do prezydenta RP.

Przypomnijmy, że lekarze są przeciwko ustawie o zawodzie fizjoterapeuty i chcą, żeby prezydent ją zawetował.

"Reprezentując Naczelną Radę Lekarską walczącą o przestrzeganie zasad prawidłowej legislacji w zakresie dotyczącym ochrony zdrowia uprzejmie informuję, że przyglądając się treściom ustawy o zawodzie fizjoterapeuty oraz procesowi tworzenia i przyjmowania tego aktu prawnego postanowiliśmy zwrócić się do Pana Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o niepodpisywanie ustawy w obecnym kształcie.

Uchwalona ustawa zagraża bezpieczeństwu obywateli, gdyż eliminuje nadzór lekarza w procesie rehabilitacji medycznej pacjentów, a przepisy skonstruowane w ten sposób sprowadzają ryzyko pozbawienia pacjenta kontroli nad właściwą jakością udzielanych mu świadczeń. Budzi ona również niepokój ze względu na rozdźwięk jaki tworzy pomiędzy proponowanymi w niej regulacjami prawnymi zawodu fizjoterapeuty, a europejskimi standardami organizacji opieki w rehabilitacji.

Bylibyśmy bardzo wdzięczni, aby Państwa Towarzystwo wyraziło swoją opinię na temat tej ustawy i przesłało ją do Pana Prezydenta RP.

Zdaniem samorządu lekarskiego przyznanie szerszych uprawnień fizjoterapeutom nie może być równoznaczne z wyłączeniem lekarza z procesu diagnostyczno-leczniczego, na co zezwala ustawa w obecnym kształcie. Niemożliwe jest bezpieczne zlecenie i dawkowanie fizykoterapii oraz kinezyterapii chorym bez przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki lekarskiej, w tym diagnostyki różnicowej prowadzonej przez lekarza. Konkretny objaw może wynikać z różnych chorób, których nie jest w stanie rozróżnić nawet najlepiej wykształcony fizjoterapeuta jedynie badaniem funkcjonalnym.

Dobra ustawa o zawodzie fizjoterapeuty jest potrzebna, jednak osiągnięcie tego celu nie może odbywać się kosztem pogorszenia jakości świadczeń oraz bezpieczeństwa pacjentów.

Wiodąca rola lekarza w procesie diagnostyczno-leczniczym wynika z obowiązku, który podkreśla definicja aktu medycznego przyjęta przez Europejską Unię Lekarzy Specjalistów: „Akt medyczny obejmuje wszystkie działania specjalistyczne takie jak działania naukowe, dydaktyczne, szkoleniowe, edukacyjne, organizacyjne, medyczno-techniczne, wykonywane w celu promowania zdrowia, zapobiegania chorobom, zapewniające diagnostykę, terapię i opiekę rehabilitacyjną indywidualnym pacjentom, ich grupom i społecznościom, w ramach poszanowania wartości etycznych i deontologicznych. Muszą być zawsze wykonywane przez zarejestrowanych lekarzy lub pod ich bezpośrednim nadzorem bądź na ich zlecenie”.

Naszym zdaniem konstruując ustawę należałoby stworzyć plany rozwoju rehabilitacji w oparciu o zespół składający się z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, psychologa i innych – powierzając koordynującą rolę lekarzowi, który ma pełne wykształcenie w zakresie diagnostyki i leczenia, z poszanowaniem kompetencji wszystkich członków zespołu, także fizjoterapeutów.

Samorząd lekarski od początku monitorował proces trwania prac nad ustawą i przeciwstawiał się wadliwym zapisom w niej zawartym. Interwencje na poszczególnych etapach procesu legislacyjnego okazały się jednak bezowocne, ponieważ potrzeba merytorycznej dyskusji została przesłonięta przez ambicje polityczne twórców ustawy i jej promotorów. Ostatnim aktem sprzeciwu wobec w ten sposób tworzonego prawa jest nasza prośba do Prezydenta RP o zawetowanie ustawy. Pan Prezydent RP musi podjąć decyzję w najbliższych dniach, stąd prośba do Państwa o potraktowanie naszej prośby jako pilnej" - napisali w liście do prezesów towarzystw naukowych lekarze z NRL.

Przeciwko ustawie są lekarze, zarówno NIL jak i OZZL apelowali do prezydenta o niepodpisywanie ustawy.

Lekarze napisali w liście do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby nie podpisywał ustawy, bo rehabilitacja będzie się odbywała bez nadzoru lekarza. „Tworząc ustawę w ten sposób pozbawia się pacjenta kontroli nad właściwą jakością udzielanych mu świadczeń. Dla dobra chorego wiodącą rolę w procesie rehabilitacji, a w szczególności w zakresie diagnozowania choroby oraz planowania i koordynacji tego procesu, pełnić musi lekarz. W innym przypadku – istnieje duże ryzyko, że pozostawiony bez nadzoru lekarza proces rehabilitacyjny – wyrażony literą prawa – będzie stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowia pacjentów – napisali lekarze z Naczelnej Rady Lekarskiej.

Z kolei fizjoterapeuci napisali do prezydenta, żeby podpisał ustawę: 


„Zwracamy się do Pana w imieniu 70 tysięcy fizjoterapeutów. Jesteśmy trzecią co do wielkości, medyczną grupą zawodową. Od ponad 20 lat czekamy na ustawę o zawodzie fizjoterapeuty. Brak ustawy doprowadził do zapaści w systemie usług rehabilitacji w Polsce" - napisała w liście Fizjoterapia Polska. 

Podobne artykuły

Agata Szulc
Podsumowanie roku w psychiatrii

Prof. Agata Szulc: Nie ma już powrotu z drogi, na którą weszliśmy

27 grudnia 2024
Marek Tomkow

Rok 2024 okiem farmaceutów

27 grudnia 2024
mozg-sen-regeneracja
27 grudnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także