Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska informuje, że dobiega końca akcja zbierania podpisów poparcia pod obywatelskim projektem ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.
Głównym powodem powołania Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej do Spraw Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty był brak perspektyw na uchwalenie dobrej, przyjaznej pacjentom oraz zgodnej z wolą środowiska. W Polsce jest ok. 70 tys. osób, którzy wykonują zawód fizjoterapeuty. Na początku kwietnia 2015 roku, po oficjalnym zatwierdzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej przez marszałka Sejmu, ruszyła akcja informacyjna połączona ze zbieraniem podpisów poparcia pod tym projektem ustawy. Do pomocy przy zbieraniu podpisów przyłączyło się ponad 1000 osób. W tej chwili pod projektem uchwały podpisało się ponad 113 tys. osób.
W najbliższy wtorek (30 czerwca) o godzinie 12:30 nastąpi uroczyste przekazanie zebranych podpisów do Biura Podawczego Sejmu RP. Zgodnie z prawem marszałek Sejmu w ciągu 3 miesięcy (czyli najpóźniej do końca września 2015) ma obowiązek przekazać, taki poparty przez obywateli projekt bezpośrednio pod obrady Sejmu do tzw. pierwszego czytania.
Przypomnijmy, że w Sejmie ruszyły prace nad ustawą o zawodzie fizjoterapeuty.
Rehabilitanci przez wiele lat apelowali do rządzących, o jak najszybsze rozpoczęcie prac nad ustawą o zawodzie fizjoterapeuty. Polska jest jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, który nie ma przepisów regulujących zawód fizjoterapeuty.
- Przygotowaliśmy projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, który w dużej mierze bardzo skutecznie reguluje obecną sytuację na rynku medycznym. Rehabilitacja jest ważnym ogniwem współczesnej medycyny. Obecnie mamy ok. 70 tys. fizjoterapeutów, którzy skończyli studia. To trzecia grupa pod względem liczebności zatrudniana w opiece medycznej w Polsce. Codziennie fizjoterapeuci udzielają pomocy pół milionom Polaków i chyba nie ma osoby, która nie korzystałaby w swoim życiu z usług fizjoterapeuty. Problemem są pseudo fizjoterapeuci – powiedział Dariusz Dziadzio z PSL.
Dlatego, jak wielokrotnie ostrzegali fizjoterapeuci, stwarza to ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Wszystko przez to, że w Polsce tak naprawdę fizjoterapeutą może zostać każdy. – Pojawiały się na przykład gabinety medyczne otwierane przez techników informatyki. A powinni się tym zajmować wykwalifikowani fizjoterapeuci. Również NIK zwracał uwagę, że minister zdrowia powinien stworzyć uregulowania prawne dla zawodu fizjoterapeuty. Dlatego przygotowaliśmy projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, który określa zasady wykonywania zawodu fizjoterapeuty, kształcenia fizjoterapeutów, odpowiedzialności zawodowej, jak również określa organizację i funkcjonowanie samorządu zawodowego, wprowadza egzamin państwowy oraz krajowy rejestr fizjoterapeutów. Tym projektem chcemy zabezpieczyć życie pacjentów i ograniczyć działania niewykwalifikowanych osób – powiedział Dariusz Dziadzio.