Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Czy wirus hMPV stanowi poważne zagrożenie? GIS wyjaśnia

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 14 stycznia 2025 08:55

Czy wirus hMPV stanowi poważne zagrożenie? GIS wyjaśnia - Obrazek nagłówka
fot. iStock
Przełom roku to okres zwiększonej zachorowalności na ostre infekcje dróg oddechowych. Wzrosty te są spowodowane sezonowymi wirusami układu oddechowego, takimi jak grypa, wirus RSV, COVID-19 i inne, w tym ludzki metapneumowirus (hMPV), a także czynnikami bakteryjnymi jak np. pneumokoki czy Mycoplasma pneumoniae. W Chinach notuje się coraz więcej zakażeń hMPV, ale jak przypominają lekarze, patogen ten jest już dobrze znany i raczej nie ma potencjału pandemicznego.

Coraz częstsze infekcje dróg oddechowych. Czy stoi za tym wirus hMPV?

„W ostatnich tygodniach, w regionie europejskim, sezonowa aktywność wirusów grypy jest wyraźnie podwyższona, podobnie jak wirusa RSV. Ostatnio pojawiło się zainteresowanie medialne przypadkami hMPV w różnych krajach, w tym sugestie przeciążenia szpitali z tego powodu. Wirus znany jest od 2001 r., a jego udział we wszystkich zakażeniach układu oddechowego waha się przeciętnie od 1 do 10 proc.”, czytamy na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Co wiemy o wirusie hMPV?

Wirus hMPV należy do tej samej rodziny co wirus RSV. Zakażenie zwykle przebiega łagodnie, może przypominać grypę z gorączką, kaszlem i katarem. Niektóre przypadki mogą jednak wymagać hospitalizacji z powodu zapalenia oskrzeli lub płuc. Patogen przenosi się głównie drogą kropelkowo-powietrzną, podczas kaszlu lub kichania oraz poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni. Zakażenia hMPV mogą być wykrywane przez laboratoria metodami molekularnymi, a także niektórymi testami antygenowymi.

Prewencja zakażeń to podstawa

Niestety nie istnieje szczepionka przeciw hMPV, nie ma też dedykowanego mu leczenia przeciwwirusowego. Z uwagi na to najważniejsza jest więc prewencja zakażenia. Kluczowe będzie więc unikanie zatłoczonych miejsc i kontaktu z chorymi, regularna higiena rąk oraz zasłanianie ust i nosa podczas kichania i kaszlu. W zamkniętych i zatłoczonych pomieszczeniach warto stosować maseczki ochronne. Mieszkania i biura należy natomiast regularnie wietrzyć i sprawdzić działanie systemów wentylacyjnych.

oprac. na podst. GIS

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także