Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Artykuł sponsorowany

Czy wróci stary system rozliczania składek zdrowotnych? Sprawdzamy, co dla przedsiębiorców przygotował rząd

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 26 lipca 2024 09:58

Czy wróci stary system rozliczania składek zdrowotnych? Sprawdzamy, co dla przedsiębiorców przygotował rząd - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Składka zdrowotna w zależności od formy opodatkowania jest obliczana nieco inaczej, ale jest to jeden z wydatków, które regularnie ponoszą wszyscy przedsiębiorcy. Rząd zadeklarował, że dotychczasowy sposób jej naliczania musi ulec zmianie. Dowiedz się, co proponują partie rządzące.

Jak zmieniała się wysokość składki zdrowotnej w ciągu ostatnich miesięcy?

Na początek przypomnijmy, jak zmieniał się sposób naliczania składki zdrowotnej przez ostatnie lata. Do 2021 roku przedsiębiorcy opłacali składkę zryczałtowaną w wysokości 9% od minimum 75% przeciętnego wynagrodzenia. Co więcej, 7,75% kwoty można było odliczyć od podatku.

Od czasu wprowadzenia tzw. Polskiego Ładu przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem na zasadach ogólnych są zobowiązani do opłacania składki zdrowotnej w wysokości 9% od dochodu. Dla opodatkowanych liniowo stawka wynosi 4,9%. Ryczałtowcy z kolei, w zależności od dochodu, odprowadzają na ubezpieczenie społeczne nawet blisko 1300 zł miesięcznie. Dodatkowo składki zdrowotnej nie można odliczać od podatku.

Zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej – przedwyborcza obietnica czy realna zmiana?

Nie ulega wątpliwości, że zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej stały się prawdziwą zmorą przedsiębiorców. Co ciekawe – dotknęły nie tylko ich, ale także ZUS. Chaos w ustawodawstwie spowodował liczne problemy również po stronie instytucji. Z tego względu zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej stały się jedną z najgorętszych obietnic wyborczych. I jedną z najbardziej wyczekiwanych do spełnienia.

Zastanawiasz się, jak rozliczać składkę albo jaką formę opodatkowania wybrać? Szereg wiarygodnych i aktualnych informacji znajdziesz na portalu dla przedsiębiorców Firmove.

Nowy wymiar składki zdrowotnej – zmiany już od stycznia 2025 roku

Nowy rząd wysunął propozycję opracowaną przez Ministerstwo Finansów. Już w marcu zapowiedziano, że od 1 stycznia 2025 roku zostanie przywrócona zryczałtowana składka zdrowotna dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych. Nowy rząd zaproponował, aby jej wysokość wynosiła 9% z 75% płacy minimalnej. Oczywiście dzięki temu składka zdrowotna osiągnęłaby stałą wartość i nie musiałaby być rozliczana co miesiąc.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych liniowo. Ministerstwo Finansów zaproponowało:

● składkę zdrowotną w wysokości 9% z 75% płacy minimalnej dla osób, których miesięczne dochody nie przekroczą dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia;

● składkę zdrowotną w wysokości 9% z 75% płacy minimalnej plus 4,9% od nadwyżki uzyskanych dochodów powyżej dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia dla osób, których miesięczne dochody przekroczą dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia.

Zmiany mają objąć też przedsiębiorców na ryczałcie. Ci, którzy uzyskają dochód poniżej czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia, zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9% z 75% płacy minimalnej. A jeśli ich dochód przekroczy wskazany próg, wówczas do składki zdrowotnej będą musieli dodać kwotę 3,5% od nadwyżki ponad czterokrotność przeciętnej płacy.

Zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej jest od wielu miesięcy wyczekiwana przez polskich przedsiębiorców. Czy propozycje nowego rządu wejdą w życie w takiej formie, w jakiej są znane na dziś? Tego nie możemy być pewni. Pozostaje jednak mieć nadzieję, że nowe zasady będą korzystne dla właścicieli firm.

Podobne artykuły

iStock-1246922598
27 listopada 2024
iStock-1197001731
27 listopada 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Przedsiębiorcy z ulgą, pacjenci z niepokojem...

25 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także