Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Decyzje MZ cofają polską kardiologię o kilkanaście lat

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 października 2017 09:43

Decyzje MZ cofają polską kardiologię o kilkanaście lat - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Choroba wieńcowa jest pojedynczą jednostką chorobową, która odpowiada za największą liczbę zgonów w Polsce (około 20% wśród mężczyzn i kobiet) i jest główną przyczyną niewydolności serca (w ponad 70%).

Wprowadzenie limitów na leczenie stanów przedzawałowych, kolejne w tym roku obniżenie wycen procedur kardiologicznych oraz wprowadzenie sieci szpitali bez uwzględnienia poziomu sercowo- naczyniowego – cofa rozwój polskiej kardiologii o kilkanaście lat. 
- Wszystkie te zmiany w systemie opieki kardiologicznej dokonane właśnie przez Ministerstwo Zdrowia przyczynią się do wzrostu śmiertelności oraz dłuższego oczekiwania na zabiegi ratujące zdrowie i życie – wyjaśnia prof. Paweł Buszman, kardiolog oraz współzałożyciel Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. 
W liście przedstawicieli polskiego środowiska kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego do prezes Rady Ministrów Beaty Szydło lekarze wskazują, że tak przeprowadzona reforma doprowadzi ośrodki kardiologiczne na skraj przepaści finansowej i będzie premiowała leczenie powikłań po zawale zamiast zapobieganie. 
-  Pacjenci będą umierać, bo zmniejszy się zarówno dostępność jak i jakość świadczonych usług przez szpitale. Nie mówię tylko o prywatnych podmiotach, bo zmiany dotkną wszystkich uczestników systemu. Ucierpią szpitale akademickie, wojewódzkie, miejskie – razem z nimi dziesiątki tysięcy pacjentów – zaznacza prof. Buszman. 
Już pierwsze, ubiegłoroczne obniżki wycen procedur kardiologicznych przyniosły negatywny efekt demograficzny nienotowany w Polsce od lat 80. Według danych GUS w pierwszym półroczu 2017 roku zmarło o 14 tys. osób więcej niż w pierwszym półroczu roku poprzedniego. Miały na to wpływ zarówno zmiany w kardiologii wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia jak i smog, którego występowanie – jak potwierdzają badania – potęguje dolegliwości związane z chorobami serca i naczyń. 
- Zwiększona śmiertelność dotyczy  osób w wieku produkcyjnym przed 65 rokiem życia i niemal niweluje pozytywny efekt demograficzny wywołany przez rządowy program 500 plus, który przyczynił się do wzrostu narodzin w podobnej skali i kosztował budżet kraju kilkanaście miliardów złotych – dodaje prof. Paweł Buszman. 
Choroba wieńcowa jest pojedynczą jednostką chorobową, która odpowiada za największą liczbę zgonów w Polsce (około 20% wśród mężczyzn i kobiet) i jest główną przyczyną niewydolności serca (w ponad 70%). Należy  podkreślić, że zdiagnozowanie i skuteczne leczenie interwencyjne stanu przedzawałowego (niestabilnej dławicy piersiowej) w stosunku do leczenia samego zawału serca, powoduje 10-krotne zmniejszenie ryzyka rocznego zgonu i eliminuje ryzyko wystąpienia niewydolności serca.
- Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i wysiłkowi całego środowiska kardiologicznego oraz wsparciu Władz Państwowych świadomych zagrożeń dla zdrowia Polaków jakie niesie za sobą epidemia chorób układu krążenia, udało się w szybkim czasie stworzyć w naszym kraju skuteczny i efektywny kosztowo system szybkiej diagnostyki i leczenia interwencyjnego w stanach zagrożenia życia, przede wszystkim w ostrych zespołach wieńcowych. Jest on dostępny dla wszystkich obywateli naszego kraju niezależnie od miejsca zamieszkania, poziomu zamożności, czy wykształcenia, a rocznie korzystają z niego setki tysięcy pacjentów. Jego wprowadzenie zaowocowało zmniejszeniem o połowę śmiertelności szpitalnej z powodu zawału serca oraz trzykrotnym zmniejszeniem liczby zgonów z powodu choroby wieńcowej, zmniejszeniem stopnia inwalidztwa sercowego oraz poprawą jakości życia pacjentów po zawale serca i co najważniejsze  - wydłużeniem średniej długości życia Polaków. Dzisiaj to największe osiągnięcie polskiej medycyny XXI wieku wystawione jest na ciężką próbę i ryzyko głębokiej zapaści. – alarmują w liście do prezes Rady Ministrów członkowie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. 

Źródło: materiały prasowe

Tematy

kardiologia

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.