Zdaniem diagnostów laboratoryjnych zaproponowany przez resort zdrowia sposób ustalania minimalnego jest co najmniej niesprawiedliwy.
Uważają, że wysokość minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla diagnosty laboratoryjnego powinna być taka sama jak wysokość minimalnego wynagrodzenia zasadniczego lekarza. - Opieka nad pacjentem wymaga współpracy wielu zawodów medycznych o wysokich kwalifikacjach. Zawód diagnosty laboratoryjnego wykonują osoby po ukończonych 5-cio letnich magisterskich studiach medycznych opartych na standardach kształcenia - argumentują diagności. Podkreślają, że medycyna laboratoryjna jest jednym z głównych elementów systemu ochrony zdrowia, jest zintegrowana z wieloma decyzjami klinicznymi zapewniając lekarzom, pielęgniarkom oraz pozostałej kadrze medycznej często kluczowe informacje do zapobiegania, diagnozy, leczenia oraz kontroli nad chorobami. Diagnosta laboratoryjny jest przygotowany merytorycznie do współpracy z lekarzem w procesie diagnostyczno-terapeutycznym pacjenta. - Ponadto zaznaczamy, iż diagnosta laboratoryjny ponosi wszelkie koszty swojego kształcenia podyplomowego i uzyskiwania tytułu specjalisty. Odpowiednie wynagrodzenie diagnostów laboratoryjnych będzie procentowało możliwością zapewnienia polskim pacjentom opieki kadry medycznej o najwyższych kwalifikacjach i dostępem do świadczeń opieki zdrowotnej na optymalnym poziomie - tłumaczą diagności.
- Apelujemy o podjęcie przez ministra właściwego do spraw zdrowia wszelkich działań na rzecz poprawy sytuacji diagnostów laboratoryjnych w zakresie wynagrodzenia minimalnego i zlikwidowania obecnie proponowanej rażącej dysproporcji - piszą do ministra zdrowia.
Źródło: www.kidl.org.pl