Główne cele uchwalenia ustawy to:
- zdefiniowanie roli i miejsca POZ w systemie ochrony zdrowia,
- poprawa organizacji i funkcjonowania POZ,
- zwiększenie efektywności i skoordynowanie działań POZ z innymi elementami systemu,
- zwiększenie roli profilaktyki i edukacji zdrowotnej,
- stworzenie mechanizmu finansowego motywowania świadczeniodawców do podnoszenia jakości udzielanych świadczeń.
Określenie roli i miejsca POZ w systemie oraz poprawa jej organizacji przyczynią się do polepszenia stanu zdrowia pacjentów, którzy korzystają ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej – m.in. ograniczą skutki ich chorób.
Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że chce skoordynować i zintegrować różne poziomy opieki medycznej, aby objąć pacjentów kompleksową opieką. Będzie to np. zapewnienie ciągłości leczenia i wewnętrznego nadzoru nad jego jakością.
Dzięki ustawie o podstawowej opiece zdrowotnej poprawią się jakość i bezpieczeństwo udzielanych świadczeń.
Co wpłynie na poprawę opieki nad pacjentem
Lekarz POZ będzie „strażnikiem systemu” – uzyska rolę przewodnika (koordynatora) pacjenta w systemie.
Efektywna praca tzw. zespołu POZ – w jego skład wejdą lekarz POZ, pielęgniarka POZ i położna POZ. Dzięki temu kompetencje członków zespołu będą się uzupełniały.
Współpraca zespołu POZ z osobami, które będą udzielały specjalistycznych świadczeń zdrowotnych (m. in. w ramach AOS i leczenia szpitalnego) oraz specjalistami w obszarze zdrowia publicznego (np. dietetykiem, fizjoterapeutą i psychologiem) – będzie ona polegała m.in. na wymianie informacji.
Projekt ustawy przewiduje także wprowadzenie – od 1 lipca 2019 r. – modelu opieki zintegrowanej. Będzie to szerszy katalog badań diagnostycznych i konsultacji specjalistycznych zapewniony w ramach POZ.
Projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej jest dostępny w serwisie Rządowego Centrum Legislacji. Uwagi można zgłaszać do 1 lutego 2017 roku.
Źródło: MZ