Czy lekarze chcą wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych? Poznaj wyniki badania Sequence i HDM Polska na zlecenie Medexpress.pl.
Aż 83 proc. ankietowanych lekarzy chce wprowadzenia dodatkowych, dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych. Przeciwko - 6 proc.
Nad koncepcją dodatkowych ubezpieczeń pracowała Ewa Kopacz jeszcze jako minister zdrowia. Jej następca Bartosz Arłukowicz mówił - Każda ekipa rządząca przedstawia pomysł wprowadzenia polis zdrowotnych. Tylko że my chcemy wprowadzić ten pomysł w życie, dlatego debata w tej sprawie toczy się w Sejmie od wielu miesięcy. Tłumaczył, że prace nad dodatkowymi polisami trwają tak długo, bo resort chce wypracować model bezpieczny dla pacjentów. – Nie dopuszczę, żeby ten projekt stygmatyzował kogokolwiek i nigdy nie dopuszczę, żeby przez polisy zdrowotne pacjenci mieli utrudniony dostęp do lekarza – tłumaczył szef resortu zdrowia.
Obecny minister zdrowia Marian Zembala, również odniósł się do współpłacenia za niektóre procedury medyczne. Wskazał, że nikt nie ma wątpliwości, że trzeba płacić za usługi stomatologiczne, chirurgię estetyczną. – Ceńmy te obszary, które państwo chroni. Wzmacniamy te sektory. Pracuję nad możliwością doubezpieczenia - mówi minister Zembala.
Jakie plany mają partie polityczne?
"Zmiany w demografii i technologiach medycznych w ochronie zdrowia oraz rosnąca świadomość troski o własne zdrowie wymagają dodatkowego źródła finansowania. Zagwarantujemy wzrost przychodów płatnika publicznego z tytułu wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, co będzie skutkować wzrostem wpływu składki na ubezpieczenie zdrowotne. Stworzymy możliwość dodatkowych ubezpieczeń w formie dobrowolnej, co nie ograniczy dostępu do świadczeń dla osób pozostających wyłącznie w systemie publicznym" – zapowiada w swoim programie PO.
Ryszard Petru, lider .Nowoczesna także jest za wprowadzeniem współpłacenia za wybrane procedury medyczne.