Jaki wpływ badania histopatologiczne mają na diagnostykę spersonalizowaną i leczenie celowane?
Tak naprawdę badanie histopatologiczne jest badaniem fundamentalnym diagnostyki każdego nowotworu. Od tego się wszystko zaczyna i niestety potem na tym też się kończy. Dobrze wykonana diagnostyka przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia nowotworu jest podstawą sukcesu, tego, by pacjent uzyskał jak najlepsze leczenie i mógł wrócić do pełni zdrowia. Leczenie spersonalizowane, o którym tak głośno się teraz mówi, to nic innego, niż uzyskanie z bardzo małych skrawków, wszystkich informacji, które dostarczą nam podstaw, by zastosować leczenie dostosowane do odpowiednich parametrów pacjenta. To czynniki predykcyjne. Możemy też uzyskać mnóstwo czynników prognostycznych, które powiedzą nam, jakie pacjent ma rokowanie.
Jeśli mówimy o diagnostyce patomorfologicznej, to mówimy o czymś, co cały czas ewoluuje. Co nam daje ten dynamiczny rozwój?
Sprawia on, że jesteśmy w stanie u pacjentów przeprowadzić diagnostykę coraz szybciej, coraz dokładniej i z coraz mniejszego materiału uzyskać coraz więcej informacji. Bez nich nasi koledzy klinicyści nie są w stanie dobrze zastosować leczenia u pacjentów.
Nowotworów diagnozuje się coraz więcej. Mamy wystarczająco dużo patomorfologów?
Niestety nie. To słaby punkt tej dziedziny, która mimo że się rozwija, to mamy duży problem związany z ucieczką młodych patomorfologów za granicę. Wielu lekarzy rezygnuje też z tej specjalizacji, z różnych powodów. Przede wszystkim chodzi o duży nakład nauki, jaki ich czeka, na bardzo długą specjalizację, a także na zbyt mało wzorców, które zachęciłyby ich do tego zawodu. Staram się to czynić i jako wykładowca na Akademii Śląskiej zachęcam młodych ludzi do specjalizacji. W tym roku będziemy mieli miejsca akredytacyjne i możliwość uczenia studentów.
Co zrobić, aby zachęcić młodych lekarzy do wyboru tej specjalizacji?
Trzeba już w trakcie studiów pokazywać im pracownie, walory tej pracy. Ona jest bardzo przyjemna, umożliwia nam dużą dyspozycyjność czasową, jest bardzo opłacalna i przyszłościowa. Można pracować naukowo, również zdalnie. Dziś już cała Skandynawia pracuje na obrazach skanowanych. Nas także to czeka, więc można wyjechać gdzieś daleko i pracować, oglądając wszystko w komputerze.
Dziękuję za rozmowę.