Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Duże zmiany w prowadzeniu dokumentacji medycznej. Jakie?

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 1 lipca 2015 14:29

Duże zmiany w prowadzeniu dokumentacji medycznej. Jakie? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty
Jakie zmiany czekają szpitale i to być może już od 1 września 2015 roku?
[caption id="attachment_45583" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock/Gettyimages Fot. Thinkstock/Gettyimages[/caption]

Jakie zmiany czekają szpitale i to być może już od 1 września 2015 roku?

Proponowane w rozporządzeniu ministra zdrowia rozwiązania mają służyć ograniczeniu ryzyka pomyłek podczas operacji, są też elementem zmian pakietu onkologicznego.

Projekt rozporządzenia wprowadza zmiany w zakresie:

  1. Możliwości uzupełniania wpisów w historii choroby pacjenta po jego wypisaniu ze szpitala.
  2. Wprowadzenia okołooperacyjnej karty kontrolnej oraz określenia zakresu danych i informacji jakie powinna zawierać (celem prowadzenia karty jest zapewnienie, by przed rozpoczęciem operacji, w jej trakcie i po zakończeniu wykonywane były wszystkie czynności; ma to na celu ograniczenie ryzyka pomyłki).
  3. Wskazania osoby uprawnionej do podpisania karty informacyjnej z leczenia szpitalnego w przypadku nieobecności lekarza kierującego oddziałem (kartę informacyjną z leczenia szpitalnego podpisuje lekarz wypisujący i lekarz kierujący oddziałem albo lekarz przez niego upoważniony).

W projekcie rozporządzenia proponuje się określenie sposobu prowadzenia dokumentacji medycznej w przypadku, gdy ustalenie rozpoznania onkologicznego jest zależne od wyniku badania diagnostycznego (np. histopatologicznego), które jest zlecone w trakcie pobytu pacjenta w szpitalu, ale którego wynik nie jest znany w dniu wypisu ze szpitala i wystawienia karty informacyjnej. W takiej sytuacji proponuje się wprowadzenie obowiązku uzupełnienia historii choroby o rozpoznanie onkologiczne ustalone na podstawie wyniku badania.

W projekcie rozporządzenia proponuje również wprowadzenie zmiany do przepisu dotyczącego wystawienia karty informacyjnej z leczenia szpitalnego. Obecnie obowiązujące przepisy wymagają, aby na karcie informacyjnej z leczenia szpitalnego zamieszczony był podpis lekarza wypisującego oraz lekarza kierującego oddziałem, co stwarza trudności w sytuacji nieobecności lekarza kierującego oddziałem. W celu usprawnienia procedury wypisu pacjenta ze szpitala proponuje się umożliwienie podpisania karty informacyjnej z leczenia szpitalnego przez innego lekarza uprawnionego przez lekarza kierującego oddziałem.

 

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także