W Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia trwają zaawansowane prace nad realizacją dziedzinowych systemów teleinformatycznych, które są realizowane w ramach Projektu „Dziedzinowe systemy teleinformatyczne systemu informacji w ochronie zdrowia” (P4).
Projekt jest podzielony na dwie zasadnicze fazy:
- Faza przygotowania Projektu - która realizowana była w III kwartale 2014 r. Obejmowała przygotowanie i podpisanie umowy o dofinansowanie Projektu, powołanie zespołu projektowego po stronie Wnioskodawcy, realizację procedur przetargowych i opracowanie szczegółowego harmonogramu realizacji projektu;
- Faza realizacji Projektu – realizowana od III kwartału 2014 r. do IV kwartału 2015 r. –obejmuje m. in. analizę systemową, zbudowanie i wdrożenie poszczególnych systemów dziedzinowych, promocję Projektu, zarządzanie projektem i dostawy sprzętu.
W chwili podpisania umów dot. realizacji Projektu z Wykonawcami zostały również podpisane Zlecenia na przeprowadzenie pierwszej fazy prac przy budowie poszczególnych systemów dziedzinowych, będących elementem Systemu P1. W ramach przedmiotowych prac Wykonawcy zobowiązani zostali do dostarczenia następujących produktów (oddzielnie dla każdego systemu):
- Spriorytetyzowanego katalogu wymagań,
- Definicji wymagań szczegółowych i modeli przypadków użycia wraz z modelem procesów Systemu,
- Definicji architektury rozwiązania,
- Makiet Systemu.
W prace nad każdym z projektów zaangażowani zostali Interesariusze systemów tj. ich przyszli użytkownicy. W ramach wytwarzania powyższych produktów, Wykonawcy przeprowadzili z Interesariuszami systemów szereg konsultacji, których celem było doprecyzowanie i uzgodnienie wymagań, przypadków użycia oraz procesów występujących w systemach. W oparciu o przygotowane przez Wykonawców makiety systemów (czyli aplikacje, które wyglądają dokładnie tak jak docelowy system zawierające projekty formularzy, ekranów, menu, które odzwierciedlone zostaną w docelowym systemie, natomiast nie zbierają danych, nie tworzą raportów, nie integrują się z innymi systemami). Podczas prowadzonych prac Wykonawcy doprecyzowali również wymagania i funkcjonalności systemów. Zakończenie prac w zakresie pierwszych zleceń dla następujących systemów dziedzinowych:
- System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych,
- Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi,
- System Monitorowania Zagrożeń,
- System Statystyki w Ochronie Zdrowia,
- System Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia.
miało miejsce z końcem marca 2015 roku.
W dniu 26 maja br. zostały podpisane zlecenia - po jednym dla każdego systemu - na budowę i uruchomienie wypracowanych i uzgodnionych rozwiązań.
Źródło: CSIOZ