HPV odpowiada za powstawanie zmian przednowotworowych oraz raka szyjki macicy, sromu, pochwy, prącia, raka odbytu, głowy i szyi (u obu płci), a także brodawek narządów płciowych – kłykcin kończystych (również u obu płci).
Szczepienia chronią przed zakażeniem, a co za tym idzie – przed jego onkologicznymi konsekwencjami. By zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka w przyszłości już dziś zaszczep swoje dziecko przeciwko HPV.
„Na szczepienie zapraszamy dziewczynki i chłopców w wieku od 9 do 14 lat. Już dziś możesz zadbać o bezpieczną przyszłość swoich dzieci”, przypomina Ministerstwo Zdrowia.
– Jako nastolatka zostałam zaszczepiona szczepionką przeciwko wirusowi HPV. Pamiętam rozmowę z mamą o tym, czym jest wirus, dlaczego szczepienie jest ważne i przed czym może mnie uchronić. Z perspektywy czasu doceniam to jeszcze mocniej, bo rozumiem i wiem więcej. Potrafię sobie wyobrazić, co problemy ze zdrowiem i rak mogą zabrać – mówi Paulina Pajnowska.
Od 1 września 2024 r. można zarejestrować dziecko na szczepienie w swojej lub dowolnej przychodni POZ, niezależnie od miejsca zamieszkania. Istnieje także możliwość zaszczepienia dzieci w szkole.