Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Edukacja zdrowotna: Czy rząd stanie na wysokości zadania?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 stycznia 2025 07:47

Edukacja zdrowotna: Czy rząd stanie na wysokości zadania? - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Porozumienie Rezydentów OZZL wyraża zdecydowane poparcie dla wprowadzenia obowiązkowego przedmiotu "edukacja zdrowotna" do programu nauczania w polskich szkołach. W obliczu narastającej dezinformacji w zakresie zdrowia publicznego oraz alarmujących statystyk dotyczących odmów szczepień, edukacja w tym obszarze jest niezbędnym narzędziem walki z tymi problemami.

Edukacja zdrowotna a narastająca dezinformacja

W ostatnich latach obserwuje się niepokojący wzrost dezinformacji związanej z medycyną, który w znaczący sposób wpływa na decyzje zdrowotne Polaków. Szczególnie dotkliwym przykładem jest rosnąca liczba uchyleń od szczepień ochronnych. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w 2019 roku zanotowano 48,6 tys. takich przypadków, a w 2023 roku liczba ta wzrosła do 87,3 tys. Tak dramatyczny wzrost jest konsekwencją braku skutecznych działań edukacyjnych i ograniczonej reakcji państwa na rozpowszechnianie antynaukowych treści.

W dobie skrajnej dezinformacji w obszarze medycyny konieczne jest tworzenie narzędzi do walki z tym zjawiskiem.

Profilaktyka lepsza niż leczenie

Zdaniem Porozumienia Rezydentów OZZL, wszelka forma profilaktyki zdrowotnej jest bardziej efektywna i mniej kosztowna niż leczenie późniejszych chorób i ich powikłań. Ugruntowanie prozdrowotnych postaw już w dzieciństwie pozwala uniknąć wielu problemów zdrowotnych w dorosłym życiu.

Wprowadzenie edukacji zdrowotnej jako obowiązkowego przedmiotu daje uczniom nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne narzędzia do dbania o swoje zdrowie i krytycznej oceny informacji na temat zdrowia, co w perspektywie długoterminowej zmniejsza obciążenie systemu ochrony zdrowia.

Zagrożenie dla przyszłości dzieci i społeczeństwa

Porozumienie Rezydentów OZZL wyraża duże zaniepokojenie wobec politycznych propozycji uczynienia edukacji zdrowotnej przedmiotem fakultatywnym. Takie działania odbierane są jako uległość wobec środowisk antynaukowych i podważają istotę profilaktyki zdrowotnej. Pozbawienie części dzieci możliwości zdobycia rzetelnej wiedzy zdrowotnej jest krzywdzące i może mieć poważne konsekwencje w przyszłości.

Apel do rządzących

Rezydenci apelują do przedstawicieli rządu o wprowadzenie obowiązkowej edukacji zdrowotnej do szkół.

Źródło: Porozumienie Rezydentów OZZL

Podobne artykuły

ADHD6509
1 kwietnia 2025
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Paliocentryzm, czyli nie tylko o wpadce

27 lutego 2025
NIL-logo
Dezinformacja w ochronie zdrowia

Terapia daremna to nie eutanazja. NIL żąda konsekwencji

25 lutego 2025
Monosnap hejt - YouTube - Google Chrome 2025-02-12 (1)
24 lutego 2025
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Edukacja (nie)obowiązkowa

18 lutego 2025

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także