Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Edukacja zdrowotna zamiast WDŻ. Ministrowie zapowiedzieli zmiany w szkołach

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 12 kwietnia 2024 13:32

Edukacja zdrowotna zamiast WDŻ. Ministrowie zapowiedzieli zmiany w szkołach - Obrazek nagłówka
fot. Piotr Wójcik
Wychowanie do życia w rodzinie zniknie ze szkolnych planów zajęć. W to miejsce, ze znacznie poszerzonym programem i prawdopodobnie w większym wymiarze godzin, pojawi się nowy przedmiot: edukacja zdrowotna. Pierwsze zajęcia rozpoczną się od początku roku szkolnego 2025/2026, ale przygotowania do uruchomienia nowego przedmiotu już się zaczęły.

– Dbanie o zdrowie i edukacja zdrowotna należą do najważniejszych obszarów odpowiedzialności państwa. Wesprzemy polską edukację o niezbędny komponent – komponent edukacji zdrowotnej – informuje minister edukacji Barbara Nowacka.

Powołany został zespół ekspercki, który przygotuje założenia i podstawy programowe do nowego przedmiotu: edukacji zdrowotnej. Zastąpi on dotychczasowe WDŻ i będzie miał dużo szerszy program. Będzie zawierał w sobie komponenty zdrowia psychicznego, aspekty związane ze zdrowiem fizycznym i odżywianiem, profilaktyką, a także problemami uzależnień oraz edukacją seksualną i wiedzą o człowieku.

Edukacja zdrowotna pojawi się w szkołach 1 września 2025 roku. Teraz rozpoczynają się prace nad podstawą programową dla klas 4-8 szkół podstawowych i 1-3 ponadpodstawowych. Wypracowana zostanie też potrzebna liczba godzin. W gronie ekspertów, którzy zajmą się opracowaniem założeń dla nowego przedmiotu znajdą się m.in.: ks. Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, dr Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa ds. psychiatrii dziecięcej czy prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

– Chcielibyśmy, aby do tematu ochrony zdrowia, profilaktyki, podejść szczególnie poważnie. Jeśli nie zacznie się tej edukacji już w szkole, to potem będziemy oglądali społeczeństwo coraz bardziej nieświadome tego, jak zapobiegać chorobom, jak przeciwdziałać skutkom braku ruchu, jak reagować w sytuacji kryzysowej – podkreśla Barbara Nowacka.

Zmiany obejmą również kształcenie kadr dydaktycznych. Opracowane zostaną programy studiów podyplomowych i kursów, tak, by w czasie, jaki dzieli nas od uruchomienia nowego przedmiotu nauczyciele uzupełnili wiedzę. Przedmiot będzie też poddany szerokim konsultacjom społecznym. Pierwsze informacje o tym pojawią się w czerwcu.

– Profilaktyka to priorytet. Jest najważniejsza i jest tym, co pozwala nam zachować długie życie w dobrym zdrowiu. Trudno wyobrazić sobie lepszy czas na uczenie nas samych, naszych dzieci o tym, czym jest zdrowie, jak dbać o swoje zdrowie, niż właśnie szkoła – komentuje minister zdrowia Izabela Leszczyna.

– Gdybyśmy w edukacji naszych dzieci kierowali się zdrowym rozsądkiem, to musielibyśmy zadać sobie pytanie, dlaczego uczymy nasze dzieci o tym, jakie mamy kontynenty na globie, jakie państwa na nich leżą, a nie uczymy tego, jak dbać o własne zdrowie, o siebie i bliskich? Ponad 50 proc. tego, czy jesteśmy zdrowi, zależy od nas samych – dodaje.

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras podkreśla, że to kolejny element międzyresortowej współpracy, której celem jest to, by w szkołach nie było zestresowanych i otyłych dzieci.

– Rodzicom wydaje się być oczywiste, że dziecko po ukończeniu szkoły wróci dojrzalsze fizycznie, jako człowiek wyposażony w wiedzę. Zbyt rzadko zadajemy sobie pytanie, dlaczego dziecko idzie do szkoły, a po kilku latach wychodzi z niej otyłe i bez kompetencji ruchowych. Szkoła jest po to, by nauczyć. Chcemy, by dzieci widziały zależność między tym, jakie kompetencje ruchowe zdobywa i jak zdrowym jest człowiekiem oraz jak długo będzie żyć – mówi minister Sławomir Nitras.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1197001731

OZZL o zarobkach lekarzy

30 października 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
22 października 2024
iStock-1403233961
15 października 2024
ThinkstockPhotos-495828650
15 października 2024
Szymon Hołownia1
12 października 2024
ThinkstockPhotos-491324147
8 października 2024