EllaOne przez internet
Pigułkę „dzień po” można kupić w sieci, ale tylko w Czechach, gdzie pigułki te dostępne są bez ograniczeń. W Polsce, od 23 lipca aby nabyć ellaOne będzie trzeba mieć stosowną receptę.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Mniej świadczeń z NFZ
W 2016 roku zrealizowano ponad 250 tys. mniej porad w AOS niż w roku poprzednim. Powodem jest mniejsza liczba placówk świadczących te usługi w ramach NFZ.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Rekord w prywatnych ubezpieczeniach zdrowotnych
Prywatny sektor ubezpieczeń zdrowotnych ma się dobrze. Korzysta z nich już ponad 2 miliony Polaków. Na razie dotyczy to głównie poradni specjalistycznych. Kolejnym krokiem będzie prywatne leczenie szpitalne.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Odszkodowania za NOP
MZ pracuje nad systemem odszkodowań dla rodziców, których dzieci trafiły do szpitala w wyniku Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych. Dziś rodzice mogą dochodzić odszkodowania tylko na drodze sądowej. Po zmianach ma powstać specjalny fundusz na ten cel.
Źródło: Rzeczpospolita
Nie dla zdalnej autoryzacji
Diagności laboratoryjni są przeciwko zdalnej autoryzacji badań krwi, jakie przewiduje ministerstwo zdrowia. Ich zdaniem może to zagrozić zdrowiu pacjenta jak i narazić na problemy samych diagnostów.
Źródło: Rzeczpospolita
Uzdrowiska liczą na zyski
Po okresie dużych inwestycji, Grupa Uzdrowisk Polskich liczy że nakłady się zwrócą. Zysków upatruje w usługach komercyjnych.
Źródło: Puls Biznesu
Firmy farmaceutyczne ostrzegają negocjatorów Brexitu
Szefowie ośmiu wielkich firm farmaceutycznych z Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej wystosowali list otwarty do Davida Davisa i Michela Barniere – polityków bezpośrednio odpowiedzialnych ze strony UK za negocjacje „rozwodowe” z Unią. Przedstawiciele branży farmaceutycznej ostrzegają, że Brexit może zakłócić dostarczanie na rynek wielu leków ratujących życie i apelują o nieprzerwaną współpracę pomiędzy Wielką Brytanią a UE w zakresie farmaceutyków. Firmy wnioskują też o ustanowienie okresu przejściowego, trwającego wystarczająco długo, by konieczne zmiany prawne i organizacyjne przebiegały gładko i bez narażania pacjentów na problemy z dostępnością terapii.
http://www.aol.co.uk/news/2017/07/13/pharmaceutical-bosses-warn-of-potential-drug-supply-delays-post/
Łuszczyca: trzy leki biologiczne z rekomendacją NICE
Brytyjski National Institute for Health and Care Excellence (NICE) zdecydował o przyznaniu pozytywnej rekomendacji dla stosowania trzech leków biologicznych w terapii dzieci i młodych dorosłych z ciężką i oporną na leczenie łuszczycą. Chodzi o preparaty: Humira (AbbVie), Enbrel (Pfizer) i, Stelara (Janssen). NICE zastrzegł przy tym, że podawanie leku Enbrel powinno być przerwane po 12, a dwóch pozostałych po 16 tygodniach, jeśli odpowiedź chorego na ich stosowanie nie będzie wystarczająca, tj. nie zaobserwuje się 75-proc. redukcji nasilenia objawów wg skali PASI.
http://www.pharmatimes.com/news/nice_backs_humira,_enbrel_and_stelara_for_plaque_psoriasis_in_children_1198454
Lek Blincyto dopuszczony do obrotu w USA
Firma Amgen ogłosiła, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała zgodę na stosowanie leku biologicznego Blincyto (blinatumomab) u dorosłych oraz dzieci chorujących na nawracającą lub oporną białaczkę limfoblastyczną typu B. FDA oparła decyzję na wynikach badania fazy 3 TOWER, a także na danych z badania 2 fazy ALCANTARA. To ważna wiadomość dla chorych, ponieważ w porównaniu do obecnie stosowanych metod, blinatumomab umożliwia uzyskanie dwukrotnie dłuższego czasu przeżycia.
https://seekingalpha.com/article/4087466-amgen-receives-fda-approval-blincyto