Wariant koronawirusa „Omikron” szybko rozprzestrzenia się na całym świecie, wiele nowych przypadków jest powiązanych z mutacją, a Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że Omikron stanowi „bardzo wysokie” ryzyko, mimo że informacji o nowym szczepie jest wciąż mało.
Eksperci zastanawiają się jak najskuteczniej przeciwdziałać rozwojowi pandemii, dlatego Europejska Agencja Leków (EMA) cały czas rozważa jakie dawki szczepionek najlepiej chronią pacjentów.
W dzisiejszym oświadczeniu europejska agencja zarekomendowała dawki przypominające preparatu J&J. Takie zalecenie wynika z danych, które wykazały, że dodatkowy zastrzyk prowadzi do znaczącego wzrostu przeciwciał przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.
- Zalecenie jest zgodne z danymi jasno pokazującymi, że dawka przypominająca preparatu Johnson & Johnson podana co najmniej dwa miesiące po pierwszej dawce u osób dorosłych doprowadziła do wzrostu przeciwciał przeciwko COVID-19. Ryzyko zakrzepicy w połączeniu z małopłytkowością (TTS) lub innymi bardzo rzadkimi działaniami niepożądanymi po podaniu dawki przypominającej nie jest znane i jest dokładnie monitorowane - czytamy w komunikacie EMA.
EMA poinformowała również, że dawkę przypominającą J&J można podać po dwóch dawkach jednej ze szczepionek mRNA firmy Pfizer-BioNTech, lub Moderny (MRNA.O), zgodnie z jej wcześniejszymi zaleceniami dotyczącymi mieszanie szczepionek.
Organ nadzorczy UE zatwierdził już szczepionki firm Pfizer-BioNTech i Moderna jako trzecią dawkę przypominającą co najmniej sześć miesięcy po standardowym dwukrotnym kursie. Rozważa również dawki przypominające AstraZeneca (AZN.L).
Źródło: Reuters