Ronapreve i Regkirona to dwa kolejne leki, które zostały zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków jako metody leczenia COVID-19. Obydwa preparaty powinny być stosowane we wczesnych stadiach infekcji. Ich skład jest oparty na przeciwwirusowych przeciwciałach monoklonalnych.
- Wraz z rosnącą liczbą zakażeń COVID-19 w prawie wszystkich państwach członkowskich, uspokajający jest rozwój wielu obiecujących metod leczenia w ramach naszej strategii radzenia sobie z COVID-19. Dziś robimy ważny krok w kierunku naszego celu, jakim jest zatwierdzenie do pięciu nowych terapii do końca roku – napisała w oświadczeniu Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności w UE.
Badania klinicznie pokazały, że obydwa preparaty mogą znacząco obniżyć ryzyko hospitalizacji u pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Kluczowe jest, by były one podawane pacjentom we wczesnym stadium choroby, tak by zwiększyć skuteczność leku.
EMA podkreśla jednak kluczową rolę szczepień, które wciąż powinny być priorytetem w walce z pandemią.
- Szczepienia pozostają kluczowym narzędziem do walki z COVID-19, ochrony przed infekcją, hospitalizacją, utratą życia i długotrwałymi konsekwencjami choroby. Chociaż UE ma jeden z najwyższych wskaźników szczepień na świecie, ludzie nadal będą chorować i będą potrzebować bezpiecznych i skutecznych metod leczenia infekcji i poprawy nie tylko szans na szybszy powrót do zdrowia, ale także na przeżycie – czytamy dalej w oświadczeniu Stelli Kyriakides.
Strategia terapeutyczna UE ma na celu zbudowanie szerokiego portfolio leków na COVID-19 w celu udostępnienia do końca roku od trzech do pięciu nowych leków. Obejmuje pełny cykl życia leków, od badań, rozwoju, selekcji obiecujących kandydatów, szybkiego zatwierdzenia przez organy regulacyjne, produkcji i wdrożenia do ostatecznego użycia.
Zatwierdzenie Ronapreve i Regkirona przez EMA, oznacza, że kraje Unii (w tym Polska) będą mogły zamawiać leki u producentów i podawać je pacjentom w swoich szpitalach. Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska zakontraktowała leki na COVID-19, które nie były jeszcze zatwierdzone przez EMA. Możliwe, że chodziło mu właśnie o te dwa preparaty i niebawem polscy pacjenci otrzymają dostęp do najnowszych terapii.
Źródła: Komisja Europejska, TVN24