Właściwości termoczułych żeli polimerowych, produkcja płuca na chipie, wykorzystanie infradźwięków w leczeniu ludzi, wpływ mutacji genetycznych na wrażliwość bakterii na antybiotyki czy zastosowanie elektropneumatyki w technice – to tylko niektóre z tematów, którymi zajęli się w tym roku autorzy prac zakwalifikowanych do finału polskiej edycji EUCYS 2016.
– To „konkurs konkursów”, w którym startują najlepsi – powiedziała Agnieszka Samborska, kierownik ds. korporacyjnych z Amgen Polska. Każda zgłoszona praca musi wcześniej otrzymać nagrodę w innym konkursie o zasięgu ogólnokrajowym – na przykład na olimpiadzie przedmiotowej – lub być rekomendowana przez naukowca mającego co najmniej stopień doktora. Prace mogą dotyczyć różnych dziedzin – biologii, chemii, medycyny, fizyki, informatyki, techniki, nauk humanistycznych lub społecznych. W tym roku do finału weszło 20 takich prac, starannie wyselekcjonowanych spośród kilkudziesięciu zgłoszeń.
10 kwietnia w warszawskim Centrum Nauki Kopernik odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. W trakcie uroczystości odczytano list od małżonki prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy, która objęła konkurs swoim honorowym patronatem.
Anna Lewandowska za pracę „Wpływ wybranych herbat, wód mineralnych, napojów izotonicznych i energetyzujących, soków, słodzików oraz jonów strontu i selenu na powstawanie i przebieg egzogennej erozji szkliwa” otrzymała nagrodę specjalną ufundowaną przez Amgen Polska za najlepszą pracę z zakresu biomedycyny.
Europejski finał EUCYS 2016 będzie miał miejsce we wrześniu w Brukseli.
Źródło: materiały prasowe