- Jako szeregowy farmaceuta odprowadzający regularnie składki na samorząd aptekarski, w imieniu kolegów zatrudnionych w aptekach szpitalnych i działach farmacji szpitalnej, zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie odpowiedzi, które z ww. najważniejszych działań i podjętych na VII KZA przez NRA zobowiązań zostały w ubiegłym roku podjęte i zrealizowane w części dotyczącej środowiska farmaceutów szpitalnych? – pyta Dariusz Smoliński, farmaceuta szpitalny, członek Opolskiej ORA.
W liście do prezes NRA, Elżbiety Piotrowskiej – Rutkowskiej przypomniał, że VII Krajowy Zjazd Aptekarzy zobowiązał NRA do podjęcia działań mających na celu: określenie płacy minimalnej dla farmaceutów szpitalnych, w szczególności, w celu skutecznej realizacji zadania, zobowiązuje Radę do ścisłej współpracy z Prezesem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych; ustalenie norm zatrudnienia farmaceutów zatrudnionych w aptekach szpitalnych, w zależności od ilości łóżek i zakresu zadań realizowanych przez podmioty lecznicze; działań mających na celu uwzględnienie zakresu zadań aptek szpitalnych w umowach na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawieranych z Narodowym Funduszem Zdrowia; taką nowelizację Prawa Farmaceutycznego, która wprowadziłaby jednoznaczny obowiązek stwierdzenia rękojmi należytego prowadzenia apteki szpitalnej i działu farmacji szpitalnej.
Ile zarabiają farmaceuci w aptekach szpitalnych? Jak wyjaśnił nam Dariusz Smoliński, zarobki w aptekach szpitalnych, czy działach farmacji szpitalnej kształtują się różnie w zależności od kondycji czy wielkości szpitala, kwalifikacji personelu, zakresu obowiązków danej apteki, regulaminu wynagradzania czy zdolności negocjacyjnych danego farmaceuty szpitalnego. W jednych potrafią być wyższe niż w aptece otwartej a w innym niższe.
Źródło: aptekaszpitalna.pl